Hazánk így tud majd alkalmazkodni a klímaváltozáshoz

A kormány megkezdte a nemzeti vízgazdálkodási és aszálystratégia előkészítését – jelentette be Fazekas Sándor.

WA
2012. 09. 15. 20:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas Sándor a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen közölte: a stratégia megalkotására azért van szükség, hogy Magyarország képes legyen alkalmazkodni a klímaváltozás következményeihez. A tervezetnek több évtizedre kell irányt mutatnia és feladatokat szabnia ahhoz, hogy az Alföld ne váljon elsivatagosodó, egyre nehezebben élhető vidékké – jelentette ki.

Hangsúlyozta, hogy a szaktárca célja megtöbbszörözni a magyarországi öntözött mezőgazdasági területeket és ösztönözni a halastavi gazdálkodást, valamint a rizstermesztést.

Utóbbival kapcsolatban szólt arról is, hogy az 1950-es években még mintegy 50 ezer hektáron, ezzel szemben napjainkban mindössze 3-4 ezer hektáros területen termesztett rizs értékes növénykultúrája a magyar agráriumnak. Előnyei közé tartozik, hogy közepes vagy gyengébb minőségű talajokon is gazdaságosan termelhető. Emellett termesztésének sajátos technológiája miatt vízmegtartó szerepe is jelentős, ráadásul nemcsak ízletes, de egészséges táplálék is – emelte ki a tárcavezető.

900 hektáron termelnek rizst

Az eseményen Kittlinger Dóra, az Indián Rizs Kft. ügyvezetője elmondta: 23 éve Kisújszálláson működő, többségi amerikai tulajdonban lévő cégük Európában egyedüliként Magyarországon – Jász-Nagykun-Szolnok, valamint Békés megyében – összesen 900 hektáron termeltet indián rizst. Az Észak-Minnesotából és Dél-Kanadából származó növény korszerű feldolgozását a vállalkozás kisújszállási bázisán végzik.

A társaság átlagosan 15, a jelenleg is tartó betakarítási szezonban pedig további 70 embernek ad munkát. Késztermékének 98 százalékát exportpiacokon, elsősorban Belgiumban, Németországban, Csehországban és Ukrajnában, tavaly óta pedig már az Egyesült Államokban is értékesíti. A kft. éves árbevétele 2011-ben elérte a bruttó 400 millió forintot.

Olyan életszínvonalat kellene biztosítani, mint a nagyvárosokban

A vidéki térségek szennyvízkezelése az elsődleges feladatok között szerepel a nemzeti vidékfejlesztési stratégiában – mondta Fazekas Sándor Kunhegyesen, Abádszalók és Kunhegyes közös szennyvíz-elvezetési és -tisztítási projektjének alapkőletételi ünnepségén.

A miniszter hangsúlyozta, a kormányzat határozott célja, hogy olyan életszínvonalat biztosítson a falvakban és kisvárosokban, amely vetekszik a nagyvárosok életminőségével. Ehhez ma ugyanúgy hozzátartozik a csatornázás, mint a vezetékes víz, az áramellátás vagy a megfelelő úthálózat – tette hozzá.

A térségben megvalósuló fejlesztés fontosságát bizonyítja, hogy a nettó 2,8 milliárd forintos európai uniós és állami támogatás mellé „forintról forintra” gyűjtötték össze az önerőt a lakosok, illetve az önkormányzatok. Ez csaknem 600 millió forintot jelent, ami nélkülözhetetlen volt ehhez a fejlesztéshez – hangsúlyozta a tárcavezető.

A válság legjobb ellenszere az összefogás

Fazekas Sándor úgy fogalmazott: „Hiába riogatnak minket világgazdasági mutatókkal, IMF-fel, a válság legjobb ellenszere az az összefogás, amelyben Abádszalók és Kunhegyes példát mutat az egész országnak.” A 3,5 milliárd forint összköltségű beruházással kiépülő csatornahálózat a két település 14 ezer lakosának teszi majd kényelmesebbé az életét. A fejlesztéssel Kunhegyesen a jelenlegi 25-ről mintegy 95 százalékra, Abádszalókon a mostani 45-ről várhatóan 91 százalékra növekszik a szennyvízcsatorna-lefedettség.

Nő a szennyvíztisztító telep teljesítménye, és a harmadik, tisztítási fokozat kiépítésével javul a végső befogadó, a Tisza vízminőség-védelme. A projekt befejezése 2014 júliusára várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.