Erről az UNIAN ukrán hírügynökség szerint Vadim Csuprun, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat helyettes vezetője beszélt kedden egy energetikai fórumon. Kiemelte: a magyar fél megerősítette, hogy műszaki szempontból lehetséges a földgáz szállítása Ukrajnába. A technológiai megállapodást már alá is írta a két oldal, és mindkét fél kész a szállítás megkezdésére. Hozzáfűzte, hogy az ukrán oldalon is biztosították a szükséges műszaki feltételeket. A nyári időszakban napi 1 millió, a téliben legfeljebb 3 millió köbméter földgáz szállításáról lenne szó.
A szlovák féllel még folynak az egyeztetések a technológiai megoldásról. Eduard Sztavickij energetikai miniszter február elején jelentette be, hogy már az idei év első negyedében kész Ukrajna földgázt importálni Európából Magyarországon, illetve Szlovákián keresztül. Ukrajna érdekelt abban, hogy Európából hozzon be földgázt, mert az jelentősen olcsóbb, mint az orosz, és a szerződések feltételei is kedvezőbbek – jelentette ki Mikola Azarov ukrán miniszterelnök ezt megelőzően.
Ukrajna tavaly állapodott meg a német RWE vállalattal, arról, hogy 5 milliárd köbméter földgázt szállít neki a cég 2013 májusáig. Az UNIAN értesülése szerint egy keretmegállapodás alapján a mennyiség legfeljebb 10 milliárd köbméterig növelhető. Az ügylet érdekessége, hogy valójában Oroszországból származó gázt vásárol Ukrajna a német vállalattól, csakhogy lényegesen olcsóbban, mert Moszkva Németországnak kedvezményes áron adja a földgázt. A múlt év utolsó negyedében mintegy 430 dollárt fizetett Ukrajna a Gazprom orosz állami vállalatnak ezer köbméterenként a földgázért, a német cégtől viszont a kiszivárgott információk szerint körülbelül 360 dollárért kapja ugyanazt az orosz gázt.
Sztavickij utalt arra, hogy nemcsak az RWE vállalattól kaphat Ukrajna Európából földgázt, a részleteket erről azonban csak a szerződések megkötése után kíván közölni.
Magyarország arra törekszik, hogy európai áram- és gázelosztószerepet vívjon ki magának – mondta még február közepén Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár. Mindez hozzájárulhat a kedvezőbb árakhoz és az ellátás biztonságának növeléséhez is.
Hazánk gázpiaci függetlenségének érdekében a kormány idén január 31-én bejelentette, hogy visszavásárolta azokat az eszközöket – például gáztározókat, szerződéseket –, amelyeket az előző kormányok privatizáltak. Ennek köszönhetően csökkenhetett a rezsi idén, és így tervezhet újabb csökkentést nyártól a kabinet.
Marc Lanthemann, a Stratfort tanácsadócég elemzője nemrég úgy vélekedett, Magyarország számára kulcsfontosságú megállapodást kötött a kormány azzal, hogy visszavásárolta az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeit. Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország közvetlenül tárgyal majd a nagykereskedelmi gázárakról az oroszokkal, elmondta, hazánk kiemelt helyet foglalhat majd el a tranzitországok között a Déli Áramlat vagy a Nabucco vezetéken keresztül érkező gáz miatt. Úgy vélte, abban az esetben, ha a magyar fél biztosítaná támogatását a Déli Áramlathoz, Moszkva kedvezményt adhatna számára.