Újra lufikat fújnak a piacon?

Újabb buborékok alakulhatnak ki a világpiacokon megfigyelhető pénzbőség miatt – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Farkas Péter, a Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa.

2013. 02. 25. 4:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszaporodtak az elmúlt időszakban a világsajtóban azok a cikkek, amelyek szerint már-már a 2008-ban kitört gazdasági válság előtti pénzbőség uralja a piacokat, s a tőzsdék is magukra találtak. A kérdés csak az, valódi fellendülésről beszélhetünk-e, vagy csak a fellendülés illúziójáról. Farkas Péter, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont főmunkatársa úgy látja, hogy az utóbbiról van szó.

Mint elmondta, az optimizmus fenntartásában az játssza a főszerepet, hogy az éves globális GDP legalább kétharmadát költötték az államok pénzteremtésre a mentőcsomagok keretében. E túlköltekezés következtében ma a világ egyéves bruttó termékének tízszeresét teszi ki a spekulációs tőke mennyisége, s ugyancsak tízszeresen haladja azt meg az országok teljes adósságának összege. A kutató szerint ugyanakkor senki nem hajlandó szembenézni azzal, hogy mindez fenntarthatatlan hosszabb távon. Mint mondta, az jelentené a megoldást, ha a világban lévő felesleges és fedezet nélküli tőkék „eltűnnének”, de nem egy csapásra, hanem egy lassabb, az országok által kontrollált folyamat eredményeként.

További részletek a Magyar Nemzet hétfői számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.