A magyar kormány továbbra is elkötelezett, hogy a hiányt 3 százalék alatt tartsa, és így az ország kikerüljön az uniós túlzottdeficit-eljárás alól – jelentette ki Varga az MR1 180 perc című adásában. „2004 óta vagyunk ilyen helyzetben, az elmúlt két évben már sikerült teljesíteni a bűvös hiányszintet ahhoz, hogy kikerüljünk, most is erre van szükség” – hangsúlyozta a politikus.
„A cél tehát, hogy a bizottságnál higgyék el nekünk, hogy két év után ez most is sikerülni fog – hívta rá fel a figyelmet Varga. – Most kételkednek benne, mondván, gyengébbek az ország mutatói – tette hozzá. – Ebben van ugyan igazság, de az Európai Unió egészére is jellemző a visszaesés” – szögezte le.
A politikus a Kossuth rádió műsorában elmondta: az idei költségvetést úgy tervezte meg a kabinet, hogy jelentős tartalék van benne. Ha ki kell igazítani a büdzsét, akkor először ehhez a pénzhez nyúlna a kabinet – közölte. „Év közben a gazdaságpolitikában mindig felmerülhet egy olyan dolog, amire nem lehet számítani – a mindenkori kormánynak ilyenkor kell megtenni a megfelelő lépéseket, korrigálnia kell” – mondta el.
A kormány megnézi, az Európai Bizottság által jelzett bizonytalansági pontok közül mivel kell foglalkozni – fogalmazta meg Varga. Brüsszel két ilyen tételt jelzett előre, az útdíjból és a pénztárgépek összekötéséből várt bevételt. Ezzel a kabinet egy február eleji ülésén már foglalkozott, és döntött arról, hogy a kapcsolódó munkát felgyorsítja. Két kormánydöntés is létrejött, hogy már az első félévben mindkét intézkedésre sor kerüljön, és biztosítsa azt, hogy a költségvetés bevételi oldala stabil maradjon – mondta a politikus.
Varga kérdésre válaszolva hozzátette, ha ezek az intézkedések nem lennének elegendőek, akkor nyilván további lépésekre van szükség. „De most abból indulunk ki – és azért hadd jegyezzem meg, hogy az első két hónapon sem vagyunk túl még –, hogy ebben az évben a tervezett számok úgy fognak alakulni, mint ahogy azt a parlament tavaly év végén elfogadta” – nyilatkozta Varga a 180 percben. A bizottság jelentésére reagálva egyébként még a múlt héten azt mondta, „lassan hagyomány lesz, hogy minden évnek úgy futunk neki, hogy az Európai Bizottság vitatja az adott év kormányzati prognózisát”.
Arra a kérdésre, hogy ő lesz-e a következő nemzetgazdasági miniszter, Varga azt válaszolta, ezt majd a kormányfő eldönti, és megteszi a javaslatát, ha úgy gondolja, ezen a poszton bármilyen váltásra van szükség. A döntés ez ügyben a miniszterelnök hatásköre – hangsúlyozta a tárca nélküli miniszter.
Ismert, az NGM pénteken kiadott közleményében az áll, hiába vár az Európai Bizottság magasabb költségvetési hiányt, mint a kormány, Magyarország biztonságosan képes lesz jóval 3 százalék alatt tartani. Tisztán látszik, hogy 2010 óta a Brüsszelből érkező hiányjelzések sokkal magasabbak, mint amit a valóság tükröz. Úgy tűnik, mintha az Európai Bizottság a politikai nyomásgyakorlás eszközeként alkalmazná prognózisait. A brüsszeli döntéshozók 2012-ben végig kétségbe vonták, hogy a kabinet nem hagyományos eszközökkel is képes tartani a hiányt.