A tanácsnak a büdzsé bevételi és kiadási előirányzatainak módosítását illetően, azaz a zárolásokkal kapcsolatban a hitelességre és a végrehajthatóságra vonatkozóan nincsenek alapvető ellenvetései – tudatta a KT csütörtökön, miután megvitatta a költségvetési törvény módosítására vonatkozó tervezetet, vagyis a zárolásokról készített előterjesztést.
Az egyhangú döntéssel kialakított vélemény szerint a tervezett intézkedések, beleértve a kormány saját hatáskörében az irányítása alá tartozó fejezetek kiadásának zárolására, illetve az alapok egyenlegjavítására hozott döntéseket is, a központi költségvetés egyensúlyát erősítik. A tanács ugyanakkor megjegyzi: a zárolások a központi költségvetési szerveknél és az alapoknál is a tervezhető gazdálkodás ellenében fejthetik ki hatásukat.
A tanács indoklása szerint a kormány május 13-ai határozatában döntött az irányítása alá tartozó fejezetek kiadásainak zárolásáról, egyben felhívta a nemzetgazdasági minisztert a központi költségvetésről szóló törvény olyan tartalmú módosításának előterjesztésére, amely lehetővé teszi, hogy az Országgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozó előirányzatok esetében 5 milliárd forint tartalékképzésre, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete esetében 1,5 milliárd forint befizetésére kerüljön sor. Ez utóbbi összeg egyben növeli a központi költségvetés bevételi főösszegét, és csökkenti annak hiányát, amely pozitív hatással van az államadósság szabály betarthatóságára is.
A központi költségvetés hiánya ennél nagyobb összegben csökkenhet a kormány hatáskörében megtett zárolások és egyenlegjavítások megvalósulásával. Ezért a jelenleg benyújtásra szánt törvényjavaslatot együtt indokolt értékelni a kormány megnevezett határozatában hozott intézkedésekkel – fogalmaz a testület.
A Költségvetési Tanács véleményének kialakításakor a kormány saját hatáskörben végrehajtott zárolásainak részletes adatai nem álltak rendelkezésre, mivel a fejezetek irányítói – a nemzetgazdasági miniszter jóváhagyása érdekében – cím, alcím, jogcímcsoport, jogcím és kiemelt előirányzatonkénti részletezettségben csak 2013. május 17-éig jelentik be ezeket az adatokat.
A tanács úgy véli: mindezekkel együtt a törvényjavaslat tervezet szerint bekövetkező változtatások – csakúgy, mint a kormány saját hatáskörében megtett intézkedések – az államháztartás 2013-ra tervezett hiányának biztonságos teljesítését szolgálják.
Ismert, Varga Mihály május 10-én bejelentette: annak érdekében, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, a kormány háromkörös javaslatot tesz. Az Európai Bizottság is megkapta a magyar kormány által bejelentett pénzügyi intézkedések listáját. Olli Rehn jelezte Varga Mihálynak, hogy szerinte biztatóak a Magyarországon bejelentett költségvetési intézkedések.
A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács is fontosnak tartja, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, és „tárgyilagos, más uniós tagállamokhoz hasonló megítélés és értékelés, egyenlő elbírálás alapján” szülessen meg az uniós döntés.