Szijjártó elárulta, hogyan történhet meg a fordulat

A keleti nyitástól várja a gazdasági fordulatot Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár.

PR
2013. 05. 10. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei évtől várja a kormány a növekedési fordulatot, ennek eléréséhez pedig arra van szükség, hogy a keleti nyitás stratégiája sikeres legyen. A stratégia célja, hogy elősegítsék a magyar kis- és középvállalkozások érvényesülését a külpiacokon – mondta Szijjártó Péter a M1 Az Este című műsorában. Kiemelte: a Távol-Kelet, Kína, a kaukázusi térség, az arab világ, Nyugat-Balkán, az afrikai és a dél-amerikai térség a legfontosabb külpiacok.

Mint mondta, a kilencvenes években több nagykövetséget is felszámolt Magyarország: Dél-Amerikában például 12 nagykövetség helyett jelenleg mindössze 4, Afrikában, a szubszaharai térségben összesen egyetlen nagykövetség működik. A kormánynak nagy szerepe van a nigériai nagykövetség újranyitásában is – emelte ki, hozzátéve, hogy ez azért indokolt, mert onnan ezres nagyságrendben érkeznek diákok Európába tanulni. Szijjártó Péter elmondta, a chilei nagykövetséget is újranyitják.

Nem vitatható, hogy a dél-amerikai térség lesz az egyik legerősebb térség a válság után, hiszen Brazília, Argentína és Chile nagymértékben fejlődik – fogalmazott a külgazdasági államtitkár, kiemelve, hogy kutatásfejlesztési, innovatív, hozzáértést követelő ágazatokban keresettek leginkább a magyarok a dél-amerikai térségben.

A kormány célkitűzése, hogy az Európai Unión kívüli térség 5 éven belül a magyar gazdaság exportteljesítményéből legalább egyharmaddal rendelkezzen. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) jelentése és az eurozóna jelenlegi helyzete is azt mutatja, hogy a magyar exportőrök számára nem lesz lehetőség Európában a növekedésre, tehát azokon a piacokon kell keresni növekvő lehetőségeket, amelyek ugrásszerűen fejlődnek – mondta.

Az arab országokban elsősorban a magyar vízgazdálkodási tudást és vállalatokat keresik, valamint azok kivitelezési lehetőségeit. Nagy a kereslet a magyar mezőgazdaság, a feldolgozott élelmiszer-ipari termékek iránt, valamint a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos és innovatív tevékenységet folytató cégek, az élettudományok, a megújuló energiák, az egészségügy területén is, a Kaukázusban pedig gépipari termékek iránt van igény. Vietnamban magyar cég építi fel a magyar népesség-nyilvántartási rendszert, az egészségügyi rendszerben is lesz szerepünk, és 12 magyar vágóhídról is lehet majd sertést exportálni, valamint Kínával is tárgyal a kormány egy finanszírozási együttműködésről – mondta el Szijjártó.

Arra a kérdésre, hogy honnan szereznek tőkét e vállalatok, Szijjártó Péter azt mondta: az Eximbank azt a feladatot kapta, hogy az eddigieknél jóval aktívabb, bátrabb exportfinanszírozási politikát folytasson. A kereskedőházi rendszer is fontos része a támogatásnak: Bakuban és Moszkvában már működik kereskedőház, idén pedig Rijádban, Asztanában, Abu-Dzabiban és Pekingben is nyílik, és már tárgyalnak a dél-amerikai és afrikai nyitásokról. A harmadik eszköz a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA), ahol a nemzetközi tevékenységet ösztönző irányzatra több mint 700 millió forint áll rendelkezésre – fejtette ki az államtitkár.

Magyarországon a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) a magyar munkavállalók 75 százalékát foglalkoztatják, ehhez képest a magyar exportteljesítményből 20 százalékkal, egyötöddel részesülnek, ezen belül a magyar kkv-k csak 12 százalékkal – húzta alá Szijjártó Péter.

 

Mint Szijjártó korábban elmondta, a kormány a gazdasági kapcsolatok diverzifikálására törekszik, ezzel összefüggésben nemcsak a Távol-Kelet, a Kaukázus térsége és az arab világ, de Afrika felé is nyit, a Nyugat-Balkánon pedig tovább akarja fejleszteni az élenjáró magyar befektetési kapcsolatokat.

 

A kabinet felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal közölte: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak országos, hanem regionális hatású tervekről is szó van.

 

Április 18-án a Budapestet elkerülő V0-s tehervasúti gyűrű kiépítésének finanszírozásáról és kivitelezéséről tárgyalt Szijjártó Péter, a magyar–kínai kétoldalú kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztos Pekingben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.