Varga Mihály leszögezte: a kormány továbbra is 2,7 százalékos gdp-arányos államháztartási hiányt tervez 2013-ban és 2014-ben. „Egyelőre nincs olyan feladata a minisztériumnak, hogy újraértékelje az államháztartási hiány mértékét” – hangsúlyozta, hozzátéve: jelenleg olyan minimális mértékűek az elmozdulások a költségvetés egyes sorai között, hogy ezek hatását összesítve nagyjából a tervezett szinten lehet az év végén a hiány.
„A május 10-ei kormányzati döntéssel, valamint a júniusban előterjesztett, júliusban elfogadott egyenlegjavító intézkedésekkel együtt a magyar költségvetés biztosít fedezetet arra, hogy a pedagógus-bértábla el tudjon indulni ezekkel az arányokkal” – közölte a miniszter.
A pedagógusok béremelésének távlati hatásairól elmondta: a 2015 és 2017 közötti, évi 10 százalékos béremelés évente mintegy 45-50 milliárd forint többletbért jelent a pedagógusoknak. A miniszter kiemelte, hogy a pedagógusokkal szemben jelentős elmaradást kell pótolni, hiszen „az uniós tagországokkal való összehasonlítás azt mutatja, hogy a pedagógusok a feladataikhoz viszonyítva rosszabb bérhelyzetben voltak, mint akár a többi közép-európai országban”.
Kijelentette: a lépcsős bevezetés a költségvetés számára nem jelent többletterhet. „Még egyes tételek – az e-útdíj vagy a pénztárgépek központi bekötése – vártnál későbbi elindítása sem jelenti azt, hogy a kormány ne tudná kényelmesen tartani a három százalék alatti hiánycélt” – fogalmazott Varga Mihály.