A személyi hitelekkel megcsúszók figyeléséért (monitoring díj) a CIB szeptember végéig nem számít fel semmit. Októbertől azonban minden olyan hónapban, amikor akár csak egyetlen alkalommal telefonálnak az ügyfélnek, ezer forintot számláznak. A személyes megkeresés pedig már tízezer forintot kóstál. Ugyanezért az MKB 13,5 ezret kér, de ettől (akciósan) változatlanul eltekintenek. Szinte áttekinthetetlen egyébként, hogy hányféle címen (például ügyfél-megkeresési, különeljárási, tartozáskezelési díj) vesznek le pénzt a bankok azoktól, akik bajba kerültek.
A hitelkártyásoknál nem ennyire változatos a helyzet – minden pénzintézet szinte ugyanúgy sarcolja őket, ha megcsúsztak a fizetéssel. A Citibank régebbi ügyfeleinek a késedelmi díjat szeptember ötödikétől emelte (az új ügyfeleknek a drágulás már egy hónappal korábban bekövetkezett) 3,8 ezer forintról közel 4,5 ezerre. A hitelkeret túllépése 3,5 ezer helyett majdnem négyezerbe kerül.
Az Erste ehhez képest igen visszafogott, hiszen a késedelmi díj ott kétezer forintról 2070 forintra emelkedett szeptemberben. A CIB körülbelül kétszáz forinttal számít majd fel többet a hó végétől. Így a megcsúszottaknak 3254 forintot kell fizetniük, a hitelkeret túllépése pedig 2820 forintot kóstál. Ezek fix díjak, amelyektől függetlenül természetesen valamennyi banknál fölszámítják a késedelmi kamatokat: többnyire a normál kamatot 6 százalékponttal megnövelve.
Az Énpénzem.hu tapasztalatai szerint a hitelkártyás kinnlevőségek nagyon kellemetlenek (és drágák) ugyan, de a többséget nem érik váratlanul a pluszdíjak. Egyáltalán nem ez azonban a helyzet a bankszámláknál. Sokan annak ellenére mínuszba fordulnak, hogy ezt egy hitelkeret megnyitásával kivédhetnék. Olcsó mulatságnak pedig ez sem nevezhető. A CIB közel 28 százalékos kamattal méri a kényszerhitelt. Levelet szeptember végétől 565 forintért küldenek majd ki, eltiltásnál a beszedési megbízást pedig a mostani 599 forint helyett 1470 forintért hajtják végre.
Sokszor nem olcsó a kényszerbúcsú sem. Érdemes megemlíteni (bár ez nem változott), hogy az UniCredit, ha ő mondja fel a hitelkártyát, 9 ezer forintot terhel érte. Az AXA a folyószámlakölcsön felmondásáért a teljes tartozás négy százalékát számítja fel. Az FHB október 18-ától a Flexibilis hitelkeret minden olyan díját emeli egy kissé, ami a gondban levő adósokat érinti. A felmondásért ez a bank a drágulás után is „csak” 5755 forintot kér. A rendkívüli ügyintézés 3450 forintba, a levelezés 1150 forintba, a monitoring értesítés 340 forintba kerül.