A kormány komoly szerepet szán Oroszországnak

Az oroszországi export 11 százalékkal, az import pedig 7 százalékkal nőtt.

KG
2013. 10. 25. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozást megnyitó beszédében a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára hangsúlyozta: az oroszországi export 11 százalékkal, az import pedig 7 százalékkal nőtt, gyorsabban nő a kivitel, mint a behozatal. További pozitív folyamatnak nevezte, hogy az exporton belül a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari kivitel 22 százalékkal emelkedett, és az exportszerkezetben is kimutatható az átrendeződés ezeknek a termékeknek a javára.

A világpolitikában zajló átrendeződésnek még nem látszik a vége, de a válság utáni nemzetközi gazdasági életben Oroszország vezető szerepe biztosra vehető – mondta az államtitkár. Hozzátette: ez jó hír Magyarországnak, mivel Oroszország a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnerünk, az EU-n kívüli országok rangsorában pedig az első.

A két ország nemcsak a magas, tavaly mintegy 11,6 milliárd dollárt kitevő kereskedelmi forgalom miatt stratégiai partnere egymásnak, hanem azért is, mert Oroszországnak kulcsszerepe van a magyar energiabiztonságban, Magyarország pedig az orosz élelmiszerbiztonság szempontjából kezd kulcsszerepet játszani.

Kiemelte: a magyar exportszerkezet rendkívül egyoldalú, mivel a kivitel háromnegyede az EU-ba irányul, ezen a helyzeten változtatni kell. A magyar külgazdasági stratégia alapvetése az exportszerkezet kiegyensúlyozása, ebben a kormány Oroszországnak komoly szerepet szán. Emlékeztetett arra, hogy a két miniszterelnök januári megállapodása értelmében fokozatosan csökkentik a meglévő mintegy 5 milliárd dolláros magyar külkereskedelmi deficitet, az első hét hónap eredménye alapján már látszanak a pozitív jelek a magyar–orosz külkereskedelmi forgalom alakulásában. Az exportszerkezet módosulásáról közölte: az élelmiszeripar és a mezőgazdaság aránya 8-ról 10 százalékra nőtt.

Szijjártó Péter elmondta, hogy a kormány több konkrét eszközzel segíti a magyar élelmiszerexport oroszországi bővítését. Az egyik az idén tavasszal a Quaestor Csoport által nyitott moszkvai magyar kereskedőház, amely a magyar cégek exportját segíti elő. Tárgyalásokat folytatnak a Quaestorral arról, hogy a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. tulajdonrészt szerez a cégben – tette hozzá. Az egyik legnagyobb oroszországi kiskereskedelmi hálózattal pedig magyarországi logisztikai központ létesítéséről tárgyalnak, és ugyanez a cég jelentősen növelné magyarországi élelmiszeripari és mezőgazdasági beszerzéseit is. A kormánybiztos a megállapodás részleteiről a tárgyalások lezárultával ígért részletes tájékoztatást.

Szijjártó Péter szólt arról is, hogy a magyar–orosz gazdasági vegyes bizottság legutóbbi ülésén megállapodtak az orosz mezőgazdasági miniszterrel arról, hogy a két tárca az export növelése érdekében közös akciótervet dolgoz ki, amelynek része közös vállalatok létesítése. A légiközlekedésben a Wizz Air napi rendszerességűre sűríti a szeptember óta üzemelő Budapest–Moszkva járatát, és tárgyalnak szentpétervári járat indításáról is. Az export-import kapcsolatok finanszírozása az Eximbank és a Szberbank stratégiai megállapodásával az eddiginél stabilabbá válik, és a két ország közötti roamingdíjak csökkentéséről is egyeztetések kezdődtek – sorolta.

Fontosnak nevezte, hogy a magyar cégek minél több oroszországi tenderen el tudjanak indulni, tárgyalnak például egy hazai cég részvételéről egy orosz gyermekkórház megépítésében. A kormány segíti a magyar vállalatokat a külpiaci tendereken indulásban a jogszabályok adta keretek között.

Az oktatási és kulturális kapcsolatok területéről szólva kiemelte, hogy a keleti nyitás ösztöndíjprogram keretében kétszázra nő a magyar egyetemeken tanuló orosz ösztöndíjas hallgatók száma. A transzszibériai árufuvarozási tanács novemberben Budapesten tartja a következő ülését, ezen a kormány az oroszországi vasúti vezetők figyelmét a magyar vasúti szállítás lehetőségeire hívja majd fel – ismertette Szijjártó Péter.

Több magyar–indiai megállapodást is kötött október 15-én az Újdelhiben tárgyaló Szijjártó Péter. A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára alapvető érdeknek tartja, hogy Magyarország szorosabbra fűzze együttműködését a világ egyik leggyorsabban fejlődő gazdaságával. Október 11-én dél-koreai cégek újabb magyarországi befektetéseiről, illetve a két ország közötti üzleti kapcsolatok bővítéséről egyeztetett Szijjártó Péter Szöulban.

 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter október elején emlékeztetett arra, hogy fontos külgazdasági cél a keleti nyitás megvalósítása, de ezzel párhuzamosan a „nyugati tartás” politikájának szem előtt tartása is.

 

Már kétség sem férhet hozzá, hogy növekedési trendforduló következett be a hazai gazdaságban – vélekedtek még nyáron az elemzők. A sokáig várt Mercedes-hatás áprilisban érkezett meg, a 13 százalékos exportnövekedés nagyban köszönhető a kecskeméti gyárnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.