Társadalmi vita indul a kutatás-fejlesztés irányairól

A társadalmi szereplők bevonásával egyeztetnek egy hónapon át a régiók kutatás-fejlesztési irányairól.

NT
2013. 10. 08. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egy hónapig tartó egyeztetés célja, hogy a társadalmi szereplőkkel együtt beazonosítsák az egyes régiók kutatás-fejlesztési irányait a 2014–2020-as tervezési időszakban – tette hozzá az államtitkár. Kiemelte, hogy Miskolc előtt nagy lehetőség áll, hiszen a kormány hamarosan kiemelt fejlesztési központtá nyilváníthatja a várost és térségét, amely további lehetőségeket kínál a kutatás-fejlesztés és az innováció területén.

A 2014–2020-as uniós költségvetési időszakra szóló magyar partnerségi megállapodás első változatát idén júniusban az Európai Bizottság befogadta, és várhatóan még novemberben megjelenhetnek azok az uniós rendeletek, amelyek után hivatalosan is benyújtható lesz a megállapodás – mondta az államtitkár.

Három operatív program uniós finanszírozása újraindult, korábban pedig Lázár János Brüsszelben tárgyalt a hazánkba érkező uniós forrásokról.

 

A kormány nevében Lázár János arra utasította a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség dolgozóit, hogy a 2007. január elsejétől kötött összes támogatási szerződést vizsgálják meg – jelentette be a Miniszterelnökség kiemelt fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára korábban.

Cséfalvay Zoltán szólt arról is, hogy Magyarország ebben az időszakban a gazdaság fejlesztésére fordítja az Európai Unióból érkező 7300 milliárd forint mintegy hatvan százalékát, ebből a pénzből kutatásra, fejlesztésre, innovációra 700 milliárd forint juthat.

Az államtitkár elmondta, az Európai Bizottság tervei szerint a következő uniós költségvetési ciklusban egyre nagyobb teret kapnának a visszatérítendő uniós pénzek, ezzel párhuzamosan csökkenne a vissza nem térítendő uniós források szerepe. Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: a 2014 és 2020 között beérkező források legalább tíz százalékát visszatérítendő támogatásként (kedvezményes hitel, garancia) formájában juttatnák el a gazdasági szereplőkhöz.

Arról is szólt, hogy a magyar partnerségi megállapodás célja az, hogy a fejlesztési források a fenntartható, magas hozzáadott értékű termeléshez és a foglalkoztatás bővítésére épülő gazdasági növekedéshez segítsék hozzá az országot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.