Lázár több tízezer szerződést vizsgáltat át

A kormány nevében Lázár János arra utasította az NFÜ dolgozóit, hogy a 2007. január elsejétől kötött összes támogatási szerződést vizsgálják meg.

KG
2013. 08. 16. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bejelentette azt is, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek 2013. szeptember 1-jén új eljárási rendet kell bevezetnie, amely szigorúbb nyilatkozati kötelezettséget ró a pályázatot benyújtó potenciális kedvezményezettekre. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, világos képet kell kapni arról, hogy a 2007. január 1-je óta kötött szerződések kedvezményezettjei milyen tulajdonosi háttérrel rendelkeznek.

Elmondása szerint a 2007. január 1-je óta kötött támogatási szerződések felülvizsgálata több tízezer szerződés áttekintését jelenti. A 2007–13-as fejlesztési ciklus lezárása csak akkor fejezhető be hatékonyan, amennyiben ezt a munkát elvégzik – tette hozzá.

Csepreghy Nándor emlékeztetett arra, hogy az alaptörvény szerint csak átlátható tulajdonosi szerkezetű cég számára lehet bármilyen állami támogatást adni. Visszamenőleges hatállyal a 2011 előtt megkötött szerződéseket nem lehet szankcionálni, de az állampolgároknak joguk van tudni, hogy a forrásokat kik és milyen célokra kapták – fogalmazott a helyettes államtitkár. Szerinte Magyarország az Európai Unió tagországai közül a legszigorúbb intézkedést vezette be, hogy garantálja: az országban offshore vagy átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű cég ne jusson közpénzhez.

Kérdésre válaszolva a helyettes államtitkár megismételte, a 13 felfüggesztett operatív programnál többnyire az a gond, hogy a közbeszerzésben előírták a mérnöki munkánál a kötelező kamarai tagságot és a magyar nyelv tárgyalási szintű ismeretét. 2013. február 1-jétől ezt már nem követelik meg – jelezte. Elmondta, hogy Európai Bizottság szankcionálni akar, vita van a mértékről. Szeptember 9-én Lázár János találkozik Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztossal, ekkor pontot tehetnek a vita végére. A felfüggesztés miatt 500-600 milliárd forint forrást veszíthet el Magyarország. Csepreghy úgy véli, a jövőre nézve megoldást jelenthet, hogy a minisztériumok és háttérintézményeik felelnek a költségvetésükkel is a forrásfelhasználásért.

A helyettes államtitkár ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta, hogy idén várhatóan 500-600 milliárd forint új forrás lesz, amelynek felhasználásával kapcsolatban augusztus 31-e előtt döntés születik. Várhatóan egy részére pályázatot írnak ki szeptemberben, illetve a tartaléklistán lévő projektek kaphatnak forrást.

Magyarország eddig kizárólag csak a Gyurcsány–Bajnai-kormány hibájából veszített eurómilliárdokat az országot megillető fejlesztési forrásokból – hangsúlyozta a Fidesz pénteki közleményében.

 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget vezető Lázár János hétfőn jelentette be, hogy a kormány akciótervet dolgoz ki a 2007–13-as időszak uniós forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU a 15 magyar operatív programból 13-at egyelőre nem finanszíroz.

 

Csepreghy Nándor a Világgazdaságnak adott pénteki interjúban közölte: a több mint 8000 milliárdos uniós keret 100 százalékát le fogja hívni Magyarország. Hozzátette, hogy a teljes keretösszeg 95-96 százalékáról már döntöttek, a fennmaradó rész a szabad forrás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.