A nagyobbik kormánypárt szerint „egyedül a bukott baloldal miatt maradtak el, sodródtak veszélybe és lettek korrupció áldozatai a hazai fejlesztések”. A fejlesztési forrásokat felügyelő Bajnai Gordon vezetésével a szocialisták a fejlesztési források 76 százalékát szabálytalanul költötték el, „offshore-lovagok és Hagyó Miklósok élősködtek rajta” – írta a Fidesz. A szocialisták kormányzásával ellentétben jelenleg az országnak járó fejlesztési forrásokat az „utolsó fillérig elhozzuk Brüsszelből”, gyorsított, egyszerűsített, átlátható pályázati rendszeren keresztül a magyar vállalkozások és a települések fejlesztése érdekében – közölték.
Hozzátették, hogy a baloldal azonban ezúttal sem a magyarok oldalán áll, egy emberként drukkolnak annak, hogy az unió a magyar embereket és vállalkozásokat büntesse meg. A Gyurcsány–Bajnai-szövetségnek az a siker, ha Magyarországot elmarasztalják és megbüntetik. „Ennek érdekében képesek minden eszközt megragadni, Brüsszelben kilincselni, hazánkat lejárató cikkeket íratni és bőkezűen pénzelni a kormányellenes kirohanásokra hajlandó nemzetközi szervezeteket” – zárul a közlemény.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget vezető Lázár János hétfőn jelentette be, hogy a kormány akciótervet dolgoz ki a 2007–2013-as időszak uniós forrásvesztésének megelőzésére, miután az EU a 15 magyar operatív programból 13-at egyelőre nem finanszíroz.
Harangozó Gábor, az MSZP elnökségi tagja pénteki sajtótájékoztatóján azt kérdezte, a kormányfő mióta ismeri az Európai Bizottság kifogásait, pontosan mik a kifogások, melyik program mikor állt le, illetve miért nem tájékoztatták előbb a közvéleményt. Az ellenzéki politikus hozzátette, az uniós aggályok megismeréséért kérdéseket intéztek az Európai Bizottság illetékes főigazgatójához is.
Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a Világgazdaságnak adott pénteki interjúban közölte: a több mint 8000 milliárdos uniós keret 100 százalékát le fogja hívni Magyarország. Hozzátette, hogy a teljes keretösszeg 95-96 százalékáról már döntöttek, a fennmaradó rész a szabad forrás. Ez 400-500 milliárd forintot jelent, amelyet a következő egy-másfél hónapban, szándékaik szerint még szeptember közepéig pályázhatóvá kell tenni. Közlése szerint a rossz projektgazdáktól akár el is veheti az állam a fejlesztéseket, ez 59, egyenként milliárdos pályázatnál már meg is történt.