Az egykulcsos jövedelemadó és az elvárt béremelés bevezetésével még a legkevesebbet keresők is jól jártak, sőt még azoknál is pozitív szaldót mutat a mérleg, akik nem nevelnek gyermeket, vagyis nem jogosultak családi adókedvezményre. Az egykulcsos jövedelemadó és a béremelés együtt 682 milliárd forintot hagyott a lakosság zsebében, ebből az adóváltozások 443 milliárd, az elvárt béremelés pedig 239 milliárd forintot tett ki.
A Pénzügyi Szemle internetes oldalán Giday András elemzése kimutatja, hogy az egykulcsos jövedelemadót illető 2010–2012-es változásokat kiegészítette az elvárt béremelés 2012-ben, ami egyfajta bérbruttósítást jelentett. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) szakértője a Magyar Nemzetnek elmondta: ha valaki a lakossági jövedelmek alakulását elemzi, annak ajánlható, hogy a csomag mindkét elemét vegye vizsgálat alá.
A minimálbér és a szakmunkás-bérminimum kötelező érvénnyel mintegy 24 százalékkal emelkedett 2012-től. Ezeken túl tartalmilag egy bérbruttósítást ajánlott a kormány a munkaadóknak. Ez volt az úgynevezett elvárt béremelés, amelynek az volt a célja, hogy (az átlag alatti keresetűeknél) emelje a nettó jövedelmét azoknak, akiknél az csökkenne az újabb adóváltozások hatására. Az elvárt béremelés értékét úgy határozták meg, hogy az adójóváírás 2012. évi kivezetésének és a szuperbruttóalap megszüntetésének az együttes hatása ne okozzon csökkenést a dolgozók nettó bérében.
A minimálbér esetében havi 15,5 ezer forint volt az elvárt béremelés, amelynek a bér emelkedésével fokozatosan csökkent az értéke, míg 217 ezer forintos bérszintnél érte el a nulla forintot. A kormány a béreket emelő munkaadóknak cserébe kedvezményt biztosított a szociális hozzájárulási adóból. Az intézkedés nagyságrendjét igen jól érzékelteti, hogy maga az adókedvezmény értéke is 120 milliárd forint volt 2012-ben és 60 milliárd forintot terveztek tavalyra. 2012-ben a béremelés öt százalék feletti részét kompenzálta az állam, tavaly pedig a tíz százalék feletti részt.
Olvassa el a teljes cikket a hétfői Magyar Nemzetben!