Balog Ádám szerdán Bécsben a Euromoney konferencián egy, a monetáris politikáról szóló panelbeszélgetésen kiemelte: az eszközvásárlási program visszavágása még nyitott téma, és bár felvet néhány kérdést, és az MNB folyamatosan elemzi a helyzetet, de nem hat közvetlenül Magyarországra.
Magyarország fenntartható módon stabil a nettó külső adósság, a folyó fizetési mérleg és a költségvetési fegyelem területén, ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a jegybanknak nem kell óvatosnak lennie – jelentette ki korábban Balog. Az inflációs várakozásokra alapozva és az inflációs előrejelzések tükrében van mozgástér az alapkamat további csökkentésére, amely 2,5 százalékig is csökkenhet – hangsúlyozta.
Emlékezetes, 2013 végére nagyon alacsony szintre csökkent az infláció, ennek következtében nőttek a reálbérek, ráadásul az esztendő végére a fogyasztás is felpörgött. A gazdasági szereplők egy évtizede nem voltak ilyen optimisták, ráadásul a nemzetközi gazdasági környezet is óvatos optimizmusra ad okot.
Hangsúlyozta, hogy a magyar monetáris politikát elsősorban a fundamentális folyamatok határozzák meg: a reálgazdasági folyamatok tartósan alacsony kamatkörnyezetet indokolnak, amit támogat a külső, alacsonyan maradó kamatkörnyezet is. Ezenkívül stabilitási szempontból a makroökonómiai mutatók jók, az ország jó befektetési célpont, a forint árfolyama pedig stabil volt az utóbbi egy évben.
Az MNB alelnöke szólt arról is, hogy Magyarországon az alacsony infláció ellenére sincs deflációs veszély. Hozzáfűzte: a magyar gazdaságot továbbra is a termelő kapacitások optimálistól elmaradó kihasználtsága jellemzi, a kibocsátási rés változatlanul negatív.
Az MNB alelnöke szerint Magyarország versenyképessége megfelelő: a jó infrastruktúra, a szabályozási környezet, a képzett és a viszonylag olcsó munkaerő, valamint a kormány által kiépített ösztönző rendszer jó alapot teremt arra, hogy a nőjenek a külföldi működőtőke-befektetések. Balog hozzáfűzte: a kis- és közepes vállalkozások versenyképességének növelésére kell koncentrálni a következő években.
Arra a kérdésre, hogy az MNB függetlenebb-e, mint 10 éve volt, az alelnök kifejtette: épp annyira független, mint egy évtizede. Hangsúlyozta, hogy az MNB integrálta a pénzügyi felügyeletet, ami újabb feladatokat, felelősségeket jelent.