Akár több tíz millió forintot is megtakaríthat évente egy-egy önkormányzat azzal, hogy az állam átvállalta az adósságát, így most már nem a település fizeti az adósságszolgálat adminisztratív költségeit.
Emlékezetes, az állam alig több mint két év alatt, négy lépcsőben vállalta át az önkormányzatok adósságát. Első körben, 2012. január elsejétől a megyéket konszolidálták. Az önkormányzatok pénzügyi helyzetének rendezése az ötezer fő alatti települések adósságának átvállalásával folytatódott az év végén. Az érintett 1710 önkormányzattól akkor ötvenmilliárd forint, 94 millió svájci frank és 2,9 millió euró adósságot vettek át. Tavaly nyáron fellélegezhettek azok az ötezres lélekszám alatti települések is, amelyek adósságát tavaly decemberben nem vállalta át automatikusan az állam. Ekkor kezdődött az ötezernél nagyobb lélekszámú települések adósságkonszolidációja is, amely most, e hónap végén fejeződik be a negyedik körben. Ezzel két év alatt összesen körülbelül 1100 milliárd forintnyi tehertől mentesülnek az önkormányzatok.
A lap annak járt utána, hogy az önkormányzatok eddig mennyit fizettek az adósságszolgálat adminisztratív költségeire, és így mit takarítanak meg azzal, hogy az állam átvállalta a terheiket. A helyzet településenként erősen változó.
Dunaújvárosban – a helyi önkormányzat közlése szerint – évente körülbelül húszmillió forintot emésztettek fel az adósságszolgálathoz kapcsolódó adminisztratív költségek. Tavaly ez az összeg több mint 21,5 millió forint volt, ami főként a kötvénykibocsátásuk éves kezességi díja miatt volt ilyen tetemes összeg. A város jelezte, hogy a kötvény futamidejének vége 2030. június 30., és addig a város összesen több mint 344 millió forint adminisztratív költséget spórol meg.
Hasonló nagyságrendű a megtakarítás Sopronban is, ahol az önkormányzat azt közölte: közvetlenül a hitellel és kötvénnyel kapcsolatban megszűnik a szerződés szerint felszámított átalánydíj, ügynöki díj. Ez tavaly csaknem 45 millió forint volt, ám az évente esedékes összeg a tőketörlesztés ütemében csökken. A szerződés lejártáig számított ilyen adminisztrációs költség azonban így is elérné a 300 millió forintot. – A számlavezető pénzintézetnél e jogcímen megtakarítás nem keletkezik, mivel a díjat és egyéb költségeket nem érinti a vele szemben fennálló kötelezettség megszűnése. A többi hitelező esetében felszámított számlavezetési díj éves szinten 1,66 millió forint, így a kötvénylejáratig számított összeg körülbelül 20 millió forint – tették hozzá.
Éves szinten több millió forintos a megtakarítás Komlón is, ahol a különböző adminisztrációs költségek tavaly 4 millió forintot tettek ki, vagyis több tíz millió forintot spórolnak a teljes futamidő alatt. Miskolcon 2013-ban az adósságszolgálat részeként utalt tőke- és kamatösszegek után fizetett jutalék összesen 1,33 millió forint volt. Jelezték, hogy egyéb járulékos költség nem merült fel.
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.