Tolonganak a munkahelyteremtő pályázatokért

2010 óta hat és félszeresére emelte a kormány az erre szánt támogatást, ezzel 24 ezer munkahely megtartásában segíthetett.

VZ
2014. 02. 25. 15:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czomba Sándor a nemzetgazdasági tárca keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: tavaly 10 milliárd forintot szánt a kormány a kkv-k munkahelyteremtő pályázatának támogatására, a kkv-k az elmúlt évben 22 milliárd forint összegű igényt nyújtottak be, ezért a rendelkezésre álló keretet a kormány 3 milliárd forinttal felemelte.

Az idén is Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből érkezett a legtöbb pályázat munkahelyteremtésre, a kkv-k összesen 2540 pályázatot adtak be – fűzte hozzá az államtitkár.
Czomba Sándor elmondta: 2010 óta hat és félszeresére emelte a kormány a kkv-k munkahelyteremtő beruházásaira szánt forrásokat.

Az államtitkár ismertette: a kabinet 2010-ben 2 milliárd forintot, 2011-ben 5 milliárd forintot, 2012-ben 10 milliárd forintot különített el erre a célra a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból. Az államtitkár szólt arról, hogy 2011 és 2013 között több mint 2100 kkv részesült 25 milliárd forintot meghaladó vissza nem térítendő központi támogatásban. A támogatásokkal 13 500 új munkahely létesítését segítette a kormány, és több mint 24 ezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá.

Czomba Sándor közölte: a beadott mintegy 2500 pályázathoz több mint 13 ezer új munkahely vállalása kapcsolódik, tavaly 1700 pályázatot nyújtottak be a kkv-k. Elmondta: a legtöbb pályázat a hátrányos helyzetű térségekből érkezett, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből 267, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 238, Bács-Kiskunból pedig 186 pályázatot adtak be a kkv-k, összegszerűen együttesen Szabolcs-Szatmár-Beregből 4,5 milliárd forintot, Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből 3 milliárd forintot, az összegszerűségben harmadik helyen álló Békés megyéből 2,1 milliárd forintot igényeltek a kis- és középvállalkozások munkahelyek teremtésére.

Az államtitkár arról is szólt, hogy a szabad vállalkozási zónákban az új munkahelyenként kérhető 700 ezer forint kiegészítő támogatást 646 vállalkozás igényelte. Elmondta: a nemzetgazdasági miniszter 2014. április 4-ig dönt a pályázatok nyerteseiről.

255 ezerrel több ember dolgozik ma Magyarországon, mint 2010-ben – mutatott rá Kövér László hétfőn. A gazdaság elmúlt évi növekedésében jelentős szerepet vállaltak a magyar vállalkozások – mondta; a házelnök a nap folyamán Csongrádra is ellátogatott, ahol arról beszélt: az ellenzéki állításokkal szemben valós eredményeket ért el az ország.

Jelentősen nőtt a kis- és közepes vállalkozások (kkv) forrásszerzési lehetősége a Horizon 2020, közvetlenül Brüsszelből pályázható európai kutatás-fejlesztési támogatási keretben is. A Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) közös rendezvényén vasárnap a hazai kis- és középvállalkozások számára elérhető pályázati lehetőségeket mutatták be. Cséfalvay itt elmondta: 2014 és 2020 között 8,6 milliárd euró lesz elérhető kifejezetten a kis- és középvállalkozások számára a 2007–2013-as korábbi fejlesztési időszakhoz képest 30 százalékkal növelt, folyóáron 77 milliárd eurós európai központi kutatás-fejlesztési kereten belül.

A mikro-, családi és kisvállalkozások helyzetében egyes ágazatokban már látszik némi javulás a válság után, de a többségük még mindig a belső piaci kereslet hiányával küszködik, mondta Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének elnöke. Álláspontja szerint a mikrovállalkozásoknak már az is nagy segítség, ha kisebb önrésszel pályázhatnak uniós forrásokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.