Egy év alatt 233 ezerrel kevesebb álláskereső

Februárban tovább csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma. Az éves csökkenés 2,3 százalékpont.

BL
2014. 03. 14. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 10,1 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 6,4 százalékos értéket mutatott. A legalacsonyabb értékeket Győr-Moson-Sopron, Vas és Pest megyében, valamint Budapesten mérték.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti 15-74 éves munkanélküliek száma a 2013. november–2014. januári időszakban 392 500-at tett ki, amely 8,9 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett.

A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakánál 2,3 százalékponttal volt alacsonyabb.

A Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb felmérése szerint az idei második negyedévben a munkaadók 15 százaléka azzal számol, hogy növeli a foglalkoztatási szintet, 7 százalékuk csökkenéssel kalkulál, 77 százalékuk pedig nem vár változást. A munkaerő-felvételi hajlandóság negyedéves összehasonlításban 5 százalékpontot javult, éves összehasonlításban pedig 3 százalékpontot erősödött.

 

„2014 eleje óta érzékelhetően a kereslet emelkedését tapasztaljuk több pozíció esetében, különösen a gyártás, az IT és telekommunikáció, a szolgáltatóközpontok, illetve call centerek területén” – írták. A munkaadók a kilenc ágazatból hétben számítanak a foglalkoztatás növekedésére a következő negyedévben.

 

Fontos célkitűzés a teljes foglalkoztatás elérése. Ehhez azt kellene elérni, hogy négymillió felett legyen folyamatosan a foglalkoztatottak és 300 ezer alatt a munkanélküliek létszáma – mondta a napokban Czomba Sándor. Ha a munkanélküliségi ráta négy százalék alá esik, az gyakorlatilag azt jelenti, hogy abban az adott országban aki tud, akar és képes dolgozni, az munkalehetőséget talál – magyarázta az államtitkár.

 

Az elmúlt négy évben sok lépést tett a kormány, hogy a munkaalapú társadalom megteremtése jegyében minden munkaképes találjon a képességeinek megfelelő munkát, foglalkoztatási formát – hangoztatta szerdán Navracsics Tibor.

2014. februárban a nyilvántartásban 55 500 pályakezdő szerepelt, arányuk az összes álláskereső között 12,5 százalékot jelentett. A pályakezdők létszáma az előző év azonos hónapjához képest 28,3 százalékkal mérséklődött.

A tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma tovább csökkent az előző hónaphoz és az előző év februárjához képest is. A 126 700 tartós állás nélküli az összes álláskeresőhöz viszonyítva 28,6 százalékos aránnyal szerepelt 2014. februárban. Februárban a 25 éven aluli korosztályba 70 600 álláskereső tartozott, az 50 éven felüli állástalanok száma több mint 110 ezer volt. Az előbbiek 15,9 százalékot, az utóbbiak pedig 24,8 százalékot képviseltek az álláskeresők között.

A regisztrált álláskeresők 49,3 százaléka szakképzetlen volt. Februárban 20,2 százalékkal kevesebben, összesen 61 500-an kerültek álláskeresői nyilvántartásba, mint egy évvel korábban. 2014 februárjában a foglalkoztatók összesen 31 800 üres álláshelyet jelentettek be, amely egy év alatt szignifikáns emelkedést mutatott. Az újonnan bejelentett állások csupán 47,9 százalékához igényeltek a foglalkoztatók támogatást.

A nem támogatott álláshelyek száma jelentősen nőtt mind az előző év azonos időszakához, mind az előző hónaphoz képest. A legtöbb új – 3 ezer feletti – munkaerőigény a fővárosból és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett, e két területi egység esetében megjelent álláslehetőségek a teljes kínálat 27 százalékát tették ki.

Összesen 2014. februárban 96 000 munkahely állt rendelkezésre, amelyből a zárónapon 58 700 állás maradt üres, betöltetlen – íja az NMH.

Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma februárban 15 200 volt, az előző év azonos hónapjához képest 36,1 százalékkal emelkedett. Az újonnan bejelentett nem támogatott álláshelyek száma 16 600 darabot tett ki, amely egy hónap alatt jelentősen, 71,5 százalékkal nőtt, és egy év alatt is dinamikusan, több mint 44 százalékkal emelkedett.

Az NGM pénteki közleményében kiemelte: figyelemre méltó, hogy a nem támogatott – azaz a versenyszférában bejelentett – álláshelyek száma az évnek ebben a szakában is ekkora bővülést mutat; ilyen mértékű növekedés az év elején 2008 óta nem volt tapasztalható. Az adatok azt igazolják, hogy a munkaerőpiac az egészséges növekedés jeleit mutatja – olvasható a közleményben.

Győr-Moson-Sopron megyében egy év alatt a felére csökkent a nyilvántartott álláskeresők aránya, jelenleg a gazdaságilag aktív népesség 3,2 százalékát teszi ki – áll a megyei kormányhivatal munkaügyi központja összegzésében, amelyet pénteken juttattak el az MTI-hez.

Február utolsó napján 6655 volt a nyilvántartott álláskeresők száma, 140-nel kevesebb az előző hónap adatához képest, ugyanakkor 6593-mal, vagyis 48,8 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakára kimutatottnál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.