A kincstár a 2013. novemberi, alig több mint 17 ezerrel szemben az idén május 12-én már közel 42 ezer Start-számlát tartott nyilván, számuk így nem egészen hat hónap alatt korábban példátlan módon nőtt. A számlákon tartott pénz nagysága is megugrott, az átlagos megtakarítás már 165 400 forint, az összeg 2009-ben még mindössze 45 ezer forintot tett ki. Ebben nyilvánvalóan szerepet játszik, hogy a Start 2012 őszi átalakítása óta már nincs befizetési korlát. Azóta olyan számla is akad, amelyre a szülők 99 millió forintot fizettek be, a tízmillió forint feletti megtakarítások száma 15, egymillió forintnál többet pedig a számlák 1,8 százalékán tartanak.
A kincstári Start-számlákon összesen a 2013. decemberi 3,58 milliárd forinttal szemben az idén május közepére már majdnem hétmilliárd forint gyűlt össze. Ezek az adatok a kamatokat és a szülői befizetések után jóváírt 10 százalékos állami támogatásokat is tartalmazzák.
A portál felidézi, hogy a kincstár 2013. december 2-tól megújította a Start-számlákra helyezhető államkötvényt. Az azóta már nevében is babakötvény (korábban csak a babák születésekor adott életkezdési támogatást nevezték így) induló kamata 8,7 százalék volt. A 19 éves futamidejű papír minden évben három százalékponttal az előző évi infláció felett fizet (a kamatokat évente újra befektetik). A 2014. februárban született gyerekeknek ugyan az első sorozatnál már jóval kevesebb dukál, de a jelenlegi piaci környezetben a 4,7 százalékos kamat is igen vonzónak számíthat.
Bár nagyon impozánsok a számok, még lenne hová fejlődni, a 2014. május 11-i állapot szerint a kincstárnál 575 606 letéti Start-számla van (ezeken helyezik el a gyermek születésekor az állam által biztosított egyszeri, 42 500 forintos életkezdési támogatást). A passzív számlák – amelyeknél a szülő nem foglalkozik azzal, hogy az eredeti „babakötvényt” bármilyen módon gyarapítsa – száma tehát jelenleg még mindig meghaladja az 530 ezret – írja a portál.
„Az új babakötvény a családi adórendszer, a rezsicsökkentés, a kiskeresetű családok adócsökkentése és a gyed extra mellett decembertől újabb, jelentős segítséget jelent a gyermeket vállalóknak” – hangsúlyozta korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Az új babakötvény 2013. december 2-a óta jegyezhető, de már 2014 elején is látható volt, hogy a korábbinál több szülő él a lehetőséggel. Az indulást követő két hónapban mintegy 2,5 milliárd forintot helyeztek el a számlákon.