Még nincs vége a rezsicsökkentésnek

Eddig kilenc szolgáltatást érintett a kormány által bevezetett rezsimérséklés.

WA
2014. 01. 20. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belügyminiszter a művelődési házban több mint ötszáz ember előtt felidézte, hogy az eddigi rezsicsökkentés eredményeképpen a kormány húsz százalékkal csökkentette a gáz, az áram és a távfűtés díjait, az intézkedés folytatásaként pedig tíz százalékkal mérséklődött a szemétszállítás, az ivóvíz-szolgáltatás, a kéményseprés, a szennyvízszippantás és a palackos gáz díjszabása, valamint a csatornadíj is. Pintér Sándor hozzátette, pénteken újabb döntés várható a rezsicsökkentés ügyében.

Rogán Antal január 9-én jelentette be, hogy e hónap 24-én Balatonszárszón tartja évadnyitó frakcióülését a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja, ahol az újabb, várhatóan három közműszolgáltatás árát érintő rezsicsökkentés ütemezéséről és mértékéről döntenek majd. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy bár a tavalyi rezsimérsékléseknek köszönhetően jelentősen csökkent, a jövedelmekhez képest még mindig az európai uniós átlag felett van a villamos energia és a gáz ára Magyarországon, amin változtatni kell. Leszögezte, a harmadik rezsicsökkentés „egyértelműen megvalósítható” idén.

 

A rezsicsökkentés lépéseinek krónikájáért kattintson ide.

A miniszter kifejtette: 2010-ben Magyarországon volt a legdrágább a gáz az Európai Unió tagállamai közül, az áram tekintetében pedig Csehország után a második helyet foglalta el. A kormány az intézkedésekkel azt szeretné elérni, hogy a rezsicsökkentéssel elért eredmények valóssá váljanak, ennek betartatását viszont folyamatosan ellenőrizni kell, ami részben a fogyasztóvédelem feladata. A rezsiszámlákkal kapcsolatban a rezsipontok nyújtanak segítséget az ügyfeleknek – tette hozzá.

A magyar társadalom kiállt a kormány célkitűzései mellett, amit jól bizonyít, hogy két és fél millióan írták alá a rezsicsökkentés támogatására elindított petíciós íveket – fogalmazott Pintér, hozzátéve, hogy a díjcsökkentés miatt jelentős támadás érte a kormányt a külföldi közműcégek részéről, és Brüsszel sem értett egyet a kormány intézkedésével.

Pintér a Belügyminisztérium 2010 óta elvégzett munkáját értékelve elmondta, a tárca nagy erőfeszítéseket tett a közrend és közbiztonság javítására, valamint az irányítása alá tartozó szervezetek megújítására. A miniszter egyben rámutatott, hogy a közfoglalkoztatás révén segély helyett értékteremtő munkát kaptak az állástalanok, a bevándorlási és állampolgársági terület pedig egy rendkívüli feladatot oldott meg a külhoni magyarok állampolgársághoz juttatásával.

Eközben Hende Csaba Szombathelyen tartott fórumot. „Jó az irány, és jó az arány is” – jelentette ki a honvédelmi miniszter, a térség fideszes országgyűlési képviselője. A zsúfolásig megtelt Savaria Filmszínházban a politikus az iránnyal a rezsicsökkentés folytatására, az aránnyal pedig a fórum becslése szerint 500 fős közönségére és arra a 30-40 tiltakozóból álló csoportra utalt, amely „Rezsicsökkentés helyett rezsimváltást”, „Európa nem ellenség” feliratú táblákkal várta a fórumra érkezőket.

Hende megjegyezte: az, hogy a tiltakozók akár a villanyáram és a gáz magasabb áráért is tüntethettek, a demokrácia legfényesebb bizonyítéka.

700 milliárd az energiahatékonyságra

Békéscsabán a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára tartott lakossági fórumot. Cséfalvay Zoltán közölte, Magyarország 700 milliárd forintot költhet energiahatékonysági beruházásokra 2014 és 2020 között, ami kétszerese a most záruló hétéves ciklusban rendelkezésre álló EU-támogatási keretösszegnek. Cséfalvay kiemelte: a véglegesítés előtt álló EU-költségvetésben a lakossági, az önkormányzati és a vállalkozói szféra beruházási végösszege meghaladhatja a 700 milliárd forintot.

Az energiahatékonysági beruházások növelése Magyarországon kiemelt gazdasági cél, hiszen a fenntartható rezsicsökkentés egyik alappillérét jelentik – tette hozzá. EU-támogatásból és hazai forrásokból 2010 óta 270 ezer lakás és 55 ezer családi ház esetében valósult meg energiatakarékos beruházás, közölte.

Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentés alapját a magyar gazdaság pénzügyi konszolidációja és a szigorú költségvetési politika teremtette meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.