A vártnál is jobban teljesített a kiskereskedelem

A statisztikai hivatal adatai alapján mintegy 2,5 százalékos volt a növekedés.

NT
2014. 09. 24. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyers és a naptárhatással kiigazított adatok egyforma növekedést mutatnak az egy évvel korábbihoz képest.
A szeptember 3-án közölt első becsléssel szemben a nem élelmiszer jellegű termékek eladása javult 2,7 százalékról 3,3 százalékra, az üzemanyag-eladások változatlanul 3,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, míg az élelmiszer-kereslet 1,6 százalék helyett csak 1,5 százalékkal nőtt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene júliusban 1,5 százalékkal nőtt, az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a forgalom döntő hányadát az élelmiszer jellegű vegyes üzletek adták, ahol az értékesítés volumene 2,3 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 18,4 százalékkal volt több, mint 2013. júliusban.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene júliusban 3,3 százalékkal emelkedett 2013 hasonló időszakához képest. Növekedtek az eladások a használtcikk-, a textil-, ruházati- és lábbeli-, az iparcikk jellegű vegyes-, valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer-üzletekben. A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a bútor-, műszakicikk- és a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben.

A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalma júliusban nőtt, volumene 3,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai júliusban 0,6 százalékkal emelkedtek.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 2014. júliusban 794 milliárd forint volt, 25 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 2014. január-júliusban 5,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSz) főtitkára kedvezőnek nevezte a kiskereskedelmi forgalom további bővülését, és számottevőnek annak mértékét. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-hez eljuttatott közleményében a gazdaságszabályozásért felelős államtitkár pedig kiemelte: Magyarország kiskereskedelmi forgalma sorozatban tizenharmadik hónapja bővül, az idén júliusban már 2,5 százalékos növekedést mértek az ágazatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.