Megúszta a Négy Mancs, elutasították a Hungerit keresetét

A baromfi-feldolgozó cég jó hírnév megsértése miatt perelt.

MNO
2014. 09. 25. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtökön Budapesten kihirdetett ítélet indoklásakor a bíró elmondta, hogy az alperes alapítvány véleményt fogalmazott meg a felperesről, ami nem sértette a jó hírnevet. Hozzátette: a törvény szerint a jó hírnevet az sérti meg, aki másra vonatkozó, mást sértő valótlan tényt állít vagy híresztel. Ezzel szemben az ügyben a tényállítás nem valósult meg, mivel az alperes civil szervezet saját véleményét nyilvánította ki, amikor kampányt indított a liba- és kacsatömés, illetve tollfosztás ellen – fejtette ki a bíró.

Hangsúlyozta: a kampány egy álláspont kifejezésre juttatása, nem lehet tényállításnak felfogni. A felperesi keresetben a bíróság szerint az egyetlen konkrét tényállításnak felfogható dolog az alperes civil szervezet honlapján megjelent feketelista volt. Az alapítvány azonban a feketelistával csak az alapszabályból levezethető célját, az állatvédelmet, állatkínzás megakadályozását valósította meg – fejtette ki a törvényszék, hozzátéve: ezt is az alperes véleménynyilvánításának tekintette.

A bíró rámutatott: nem volt olyan jogszabály, amely tiltotta volna a felperesi tevékenységet – a libatömést –, így nem lehet kimondani tényként azt sem, hogy állatkínzást valósít meg a felperes. Magyarországon a társadalom egésze sem foglalt még állást, nincs közmegegyezés arról, hogy pontosan mi tekinthető állatkínzásnak a libatömés és tolltépés kapcsán – jegyezte meg a bíró az indoklás során.

A csütörtöki elsőfokú ítélet szerint a felperes szentesi székhelyű baromfi-feldolgozó köteles a több mint 30 millió forint perköltséget, továbbá tolmácsdíjat fizetni. A mintegy három éve húzódó ügyben most meghozott ítélet ellen 15 napon belül lehet fellebbezni a Fővárosi Ítélőtáblánál. A felperes jogi képviselője az MTI érdeklődésére elmondta, valószínűleg fellebbeznek.

A Hungerit baromfi-feldolgozó 2012 áprilisában indított polgári pert a Négy Mancs Alapítvány ellen a Fővárosi Törvényszéken jó hírnév megsértése miatt, mivel álláspontja szerint a civil szervezet évek óta sokmilliárdos károkat okozó lejárató kampányt folytat ellene. A Hungerit keresete szerint a civil szervezet azzal, hogy a liba- és kacsatömés, illetve tolltépés kapcsán állatkínzással hozta összefüggésbe a céget és bojkottot hirdetett ellene, óriási veszteségeket okozott a felperesnek a nyugat-európai piacokon.

A társaság eleinte jelképes, 100 forintos kártérítési összeget és közérdekű bírság kiszabását követelte. Mivel a kártérítési összeget a bíróság komolytalannak ítélte, a cég tavaly megváltoztatta, és már több mint 400 millió forintot követel az alapítványtól.

A Négy Mancs – Alapítvány az Állatokért bécsi székhelyű nemzetközi civil szervezet 2007 decemberében indított kampányt a liba- és kacsatömés ellen. A Hungerit, Magyarország legnagyobb, hízott libamájat előállító vállalkozása ekkor felkerült a feketelistára, a liba- és kacsafogyasztás szempontjából legfontosabb német és osztrák láncok pedig beszüntették kereskedelmi kapcsolataikat a céggel.

A bécsi székhelyű, de hazánkban is irodát fenntartó Négy Mancs 2006 novemberétől nemzetközi kampányt folytat a magyar libamáj és -hús fogyasztása ellen. Főként a hazánkban hagyományosnak számító libatömést és tollfosztást támadták, mondván ezek állatkínzó módszerek. Fellépésükkel elérték, hogy a hazai cégek egy ideig a német és az osztrák élelmiszerláncokba nem szállíthatták a szóban forgó termékeket.

A Hír TV Célpont című műsorából kiderült, hogy álnéven hirdetett nemzetközi bojkottot a magyar baromfitermékek ellen az osztrák alapítvány kampányfőnöke. A férfi a Markus Müller nevet használta, de tíz éve még más néven buktatta le az egyik gyógyszergyár majomkísérleteit.

A Négy Mancs álcivil csoport, valójában külföldi gazdasági érdekcsoportok, kampánymenedzserek állnak az alapítvány mögött. A Stiftung Warentest német fogyasztóvédelmi kiadvány korábban a Négy Mancsot felhozva példaként arról írt, hogy egyes állatvédelmi szervezetek az állatvédelmi szempontok érvényesítése helyett pénz- és piacszerzésre használják fel erejüket. A lap szerint a Négy Mancs az általa összegyűjtött pénz több mint 65 százalékát „működési költségként” kezeli, és az adományoknak csak 35 százalékát fordítja állatvédelmi célra.

Budai Gyula államtitkár ezzel kapcsolatban akkoriban megjegyezte: a Négy Mancs Alapítvány piactorzító tevékenységét támasztja alá, hogy miközben a feketelistáján szerepel két, hízottszárnyas-áruval kereskedő, francia tulajdonban lévő cég, ugyanennek a francia vállalatnak két lengyel érdekeltsége a pozitív listáján szerepel mint olyan cég, amely elutasítja a tollszedést és a hízottárut.

Ismert, a Négy Mancs korábban a Daily Mail angol magazinban és a Test című német lapban lejárató fotókat jelentetett meg a magyar libaágazatról. A fényképekkel a külföldi közvéleményt kívánták manipulálni, és Magyarország-ellenes hangulatot gerjesztettek. Becslések szerint a Négy Mancs ezzel a negatív kampánnyal milliárdos károkat okozott a magyar állattenyésztőknek.

2012 februárjában az akkor elszámoltatási kormánybiztosként dolgozó Budai Gyula azt akarta megtudakolni a Négy Mancstól, miért kezdeményezte, hogy a Kaufland német áruházlánc feketelistára tegye a magyar kacsa- és libamájat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.