A jegybank betétkifizetési tilalmat rendelt el, és felügyeleti biztosokat rendelt ki a takarékszövetkezethez. A felügyeleti biztosok kezdeményezésére az MNB 2014. december 8-ra, hétfőre bankszünnapot rendelt el a pénzintézetnél, keddtől a fiókhálózat a megszokott nyitvatartási idővel üzemel.
A takarékszövetkezetnél meglévő betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabályok adta határidőn belül 100 ezer eurós összeghatárig (több mint 30 millió forintig) kártalanítja. A betéteseknek egyelőre nincs teendőjük, az OBA tájékoztatást nyújt majd a kifizetésekről.
A jegybank közölte: a TakarékBank Zrt. vizsgálata olyan súlyos hiányosságokat tárt fel a takarékszövetkezetnél, hogy az SZHISZ a betétesek biztonsága érdekében kizárta integrációs rendszeréből. Az MNB-nek a szövetkezeti integrációról rendelkező törvény alapján ilyen esetben vissza kell vonnia a kizárt takarékszövetkezet engedélyét. A pénteken közzétett határozat a jogszabályi előírások alapján nyolc nap múlva válhat hatályossá.
A takaréknak a szeptember végi adatok szerint 10 860 betétese van, működési területe jellemzően Jász-Nagykun-Szolnok megye és környéke. Mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése a hitelintézeti szektorban mintegy 0,04 százalék. A szövetkezeti hitelintézeti szektor helyzete összességében stabil – írja közleményében az MNB.
A Magyar Nemzeti Bank pénteken visszavonta a Széchenyi Bank tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását, mert az intézmény működése fenntarthatatlanná vált. A betéteseket az Országos Betétbiztosítási Alap 30 millió forint értékhatárig kártalanítja. A nemzetgazdasági tárca szerint a magyar állam kisebbségi tulajdonában lévő hitelintézet megszűnése nem okoz zavart a pénzügyi rendszerben.
Az MNB 10 millió forintra bírságolta a Nyúl és Vidéke Takarékszövetkezetet pénzforgalmi hibák miatt – derül ki a jegybank pénteki határozatából. Az MNB közleménye szerint a takarékszövetkezet megsértette a pénzforgalmi törvény egyes részeit, amelyek érintik az ügyfelek díj- és költségmentes, valamint egyértelmű és pontos tájékoztatását és a velük kötött keretszerződés módosítását, valamint a pénzforgalmi számla megnyitását.
A jegybank kötelezte a pénzintézetet, hogy a pénzforgalmi törvényben és az MNB-rendeletben foglaltaknak való megfelelés érdekében megfelelő dokumentumokkal igazoltan legkésőbb 2015. január 31-ig intézkedjen és azt követően folyamatosan tartsa be a nevezett jogszabályok rendelkezéseit.
Lezárult pénteken az a másfél éve megkezdett munka, amelynek célja a szövetkezeti hitelintézetek átvizsgálása, a szabálytalanul működő intézmények kiszűrése, végső soron a takarékszövetkezeti szektor megerősítése volt; a garanciaközösség felállításának köszönhetően több takarékszövetkezeti csődre nem kell számítani – közölte a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkársága az MTI-vel. A folyamat befejező lépéseként 39 takarékszövetkezettel egészült ki és 117 tagjával teljes körűvé vált az a garanciaközösség, amely az ágazat teljes megújulását hozza magával.