Bukás az unortodox gazdaságpolitika

Sosem volt még ilyen mélyen a magyar versenyképesség, Bulgária is megelőzte hazánkat.

Wiedemann Tamás
2016. 09. 29. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába kerültek egyensúlyba Magyarország pénzügyei makroszinten, ha mindeközben a hazai gazdaság egészének versenyképessége történelmi mélypontra zuhant. Lényegében ezt állapította meg a Világgazdasági Fórum legfrissebb elemzése, amely szerint Magyarország hat helyett rontott, ezzel a 69. helyre esett vissza a listán. Még szembetűnőbb, hogy az Európai Unió 28 tagállama közül hazánk mögött csak a lényegében becsődölt Görögország, a hozzá ezer szállal kötődő Ciprus és az újonnan csatlakozott Horvátország kullog. Már a bolgár és a román gazdaság is lekörözte hazánkat versenyképességben. Miközben a kelet-közép-európai régió, úgy tűnik, kiheverte a pénzügyi válság okozta sokkot, és a 2009-et megelőző szintre tornázta fel magát, hazánk esetében tovább romlott a vállalkozói környezet minősége. A felmérés szerint a kedvezőtlen trend 2011, az unortodox gazdaságpolitika térhódítása óta töretlen.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint a kutatás nagyrészt szubjektív gazdaságstatisztikai adatokon, a megkérdezett vállalatvezetők véleményén alapul. A tárca szerint a vállalatvezetők túl szubjektíven ítélik meg a helyzetet, emiatt „az egész felmérés torz”. A Világgazdasági Fórum 138 országot vizsgált, a rangsor alapját képező index a legátfogóbb a világon, összesen 114 mutatóból áll össze.

A kutatásban közreműködő Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet szerint versenyképességünkben nyolc olyan pont is mutatkozik, amely a világon a legrosszabbak között van. Ezek közül kiemelkedő az állami korrupció, vagyis az a jelenség, hogy a „kormányzati döntések során a kivételezett vállalkozások jelentős előnyt élveznek”. Ez lényegében azt jelenti, hogy nem a legjobb árat adó, legfelkészültebb, vagyis legversenyképesebb cég nyeri el a megrendelést, hanem az, amelyik elég közel van a tűzhöz. A vállalkozások vagy beállnak a sorba, és a politikában „jól fekvő” cégeknek lesznek az alvállalkozói, vagy más piacokon keresnek lehetőségeket. Ez azonban nem egyszerű, mivel a magyar gazdaságot a külföldi autógyártókon kívül lényegében az uniós támogatások terhére kiírt állami közbeszerzési piac tartja lélegeztetőgépen. A versenyképesség romlása abban mutatkozik meg, hogy a cégek, érzékelvén a részrehajló kormányzati döntéseket, nem fejlesztenek, nem fektetnek be, hiszen úgysem térül meg a beruházás, ha nem a legjobb cégek nyernek a pályázatokon. A Központi Statisztikai Hivatal múlt hónapban közölte, hogy az idei második negyedévben lényegében zuhanórepülés-szerű, húszszázalékos csökkenést produkáltak a beruházások. Az uniós források ciklusváltása mellett komoly figyelmeztetés, hogy a magángazdasági beruházások már évek óta nem nőnek, sőt már az amortizációt sem pótolják.

Az állami korrupció térhódítása mellett a felmérés szerint további gondot jelent a hazai vállalkozói körnek a túl magas adóteher, az alacsony képzettség és a forráshoz jutás nehézsége.

Megjegyzik, hogy a kormányzat nem ösztönzi megfelelően a tudományos kutatást, valamint a fejlett technológiák beszerzését, emellett komoly gondok vannak a hazai pénzpiaccal is. A vállalatoknak csupán elenyésző része képes és hajlandó a tőkepiacról forrást bevonni. A vállalkozások döntő többsége inkább banki hitelből jut megfelelő finanszírozáshoz, nemzetközi öszszehasonlításban még mindig magas kamatok mellett. Ez azért beszédes, mert a kormány éppen a hazai vállalkozók megsegítése miatt államosított részben vagy egészben közpénzmilliárdokért kereskedelmi pénzintézeteket.

Az elmúlt évek egyedüli pozitívuma a makrogazdaság, vagyis az ország pénzügyeinek stabilitása volt. Nőttek a lakosság megtakarításai, javultak az államháztartás mutatói, annak ellenére, hogy az államadósság továbbra is nő (a 2010-es 20 ezer milliárd forintról tavalyra 25 ezer milliárd fölé nőtt), igaz, a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya csökken. Sajnos a jelek szerint a jövőben sem számíthatunk lényeges változásra, mivel a magyar a felsőoktatás és szakképzés színvonala nemzetközi összehasonlításban kifejezetten rossz.

A régióban egyébként egyértelműen Csehország számít a legjobbnak versenyképesség szempontjából, majd Szlovénia következik. A lista első helyezettje egyébként Svájc, amit Szingapúr és az Amerikai Egyesült Államok követ. Az Európai Unióban Hollandia végzett az élen, megelőzve Németországot és Svédországot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.