Pert vesztett a magyar állam utalványügyben

7,3 milliárd forint az első kártérítés, de a végső számla a százmilliárdot is elérheti.

Wiedemann Tamás
2016. 12. 18. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 7,3 milliárd forintos kártérítést ítélt meg a Világbanknál működő nemzetközi vitarendező szervezet, az ICSID december 13-án a Ticket Restaurant márka tulajdonosának – adta hírül szombaton a 444.hu. Az étkezési utalványokkal foglalkozó francia cég, az Edenred azért panaszolta be a magyar államot, mert a kormány 2012-ben az Erzsébet-utalvánnyal és a Széchenyi-pihenőkártyával (Szép) kiszorította az addig piacvezető multinacionális cégeket a magyar utalványpiacról. A Ticket Restauranton kívül a Sodexo és a Le Chèque Déjeuner is pereli a magyar államot, s nem is az uniós jogszabályokra hivatkoznak, hanem az 1987-es francia–magyar kormányközi egyezményre, amely a francia cégek magyarországi befektetéseit, működését teszi lehetővé. Az Orbán-kormány ugyanis négy éve úgy módosította a kafetériaszabályokat, hogy lényegében az Erzsébet-utalvány maradt az egyetlen étkezési csekk, miután 51 százalékos adókulccsal sújtotta a béren kívüli juttatásként adható hideg-meleg élelmiszer utalványokat. Ezzel párhuzamosan csak az újonnan bevezetett állami Szép-kártya és az Erzsébet-utalvány adózott kedvezményes, 31 százalékos kulccsal. Csupán az utóbbi helyzetbe hozásával mintegy 90 százalékot esett a korábban monopolhelyzetben lévő francia cégek forgalma, amely éves szinten 250-300 milliárd forintot tehetett ki.

A trükkösnek szánt törvény tehát elérte célját, de nem nyerte el az Európai Bizottság tetszését, amely a jogszabály-változtatások életbelépését követően kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mondván, a rendelkezés uniós jogot sért. Mivel Budapest és Brüsszel nem jutott közös nevezőre az ügyben, a bizottság az Európai Unió Bíróságához fordult. A pernek idén februárban lett vége, miután a bíróság kimondta, hogy nem egyeztethetők össze az uniós joggal a Szép-kártya és az Erzsébet étkezési utalványrendszer egyes elemei, mivel akadályozzák a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságát, hátrányosan megkülönböztetik más tagállamok cégeit, amelyek ezzel kiszorultak a magyar kafetériapiacról.

A bírósági döntés értelmében vissza kell engednie Magyarországnak a külföldi utalványcégeket. A kormány azonban erre nem volt hajlandó, ezért idén nyáron úgy döntött, hogy 2017-től megszűnik az Erzsébet-utalványok rendszere. Januártól a kedvezményes adózású kafetériajuttatásoknak két formájuk lehetséges csak: a készpénz és a Szép-kártya. Készpénzben évi százezer – vagyis havi 8333 – forint adható, a többi juttatás a Szép-kártyáról történhet. A magánszektorban 450 ezer, míg a közszférában maximum 200 ezer forint adható évente utalványban. Az új szabályok bevezetése aligha mentesítheti a kormányt attól, hogy további súlyos bírságokat kapjon a külföldi cégek üzleti tevékenységének korlátozása miatt, ezek végösszege akár a százmilliárd forintot is elérheti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.