Zavarba ejtő higgadtsággal kezeli a magyar kormány a hírt, miszerint a Miskolcon létesített üzemében 1400 magyar ember megélhetését biztosító japán cég, a Takata hétfőn csődöt jelentett.
A légzsákok gyártására szakosodott vállalat Japánban és az Egyesült Államokban kért csődvédelmet, miután nehéz anyagi helyzetbe került hibás – legalább 17 ember halálát okozó – légzsákjai és az ebből adódó autó-visszahívások miatt. A döntés egyben felgyorsítja a Takata és a kínai tulajdonban álló Key Safety Systems összeolvadását. A csődhelyzet ellenére nyugalomra intett Miskolc polgármestere, Kriza Ákos is. A fideszes politikus lapunk megkeresésére hangsúlyozta, a miskolci üzem helyzete stabil. – Gőzerővel megy a termelés, amely a közeljövőben bővülni is fog – mondta Kriza, és hozzátette, a tervek szerint a Takata további 200 embert alkalmaz majd. A vállalat megkeresésünkre megerősítette a polgármester által elmondottakat. Közölték, az európai, közel-keleti és afrikai üzemek helyzete stabil, az amerikai és ázsiai üzletágaktól függetlenül működik.
A kormány 2014 decembere óta stratégiai partnere a Takatának, ezért megkerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, felvették-e a céggel a kapcsolatot. Választ nem kaptunk, de a japán nagykövetség kérdésünkre elmondta, hozzájuk ez ügyben a magyar kormány oldaláról nem érkezett megkeresés.
A japán cég és a kormány kapcsolatáról korábban is nehezen lehetett részleteket megtudni. Több cikk és egy jobbikos parlamenti képviselő, Bertha Szilvia írásbeli kérdés útján próbálta kideríteni, mekkora állami támogatásban részesült eddig a Miskolcon működő Takata Safety Systems Hungary Kft. Egy a világhálón elérhető kormányzati dokumentum szerint korábban több mint 4 milliárd forinttal támogatta a kormány a japán multit. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter parlamenti válaszából pedig kiderült, hogy a Takata kilencmilliárd forint támogatásra lehet jogosult. A pontos összegről megkérdeztük a külügyet, a nemzetgazdasági tárcát és az Eximbankot is, választ azonban nem kaptunk. A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) annyit árult el, hogy eddig két támogatási szerződést kötött a magyar kormány a céggel. Az egyik szerződés esetében a pénzügyi elszámolás folyamatban van, a másik kapcsán még nem történt kifizetés.
Százmilliárdokat önt gyanús hitelekbe az Eximbank
Az Eximbanknál az elmúlt fél évben 534 milliárd forintos értékben nyitottak vagy terveznek nyitni hitelkeretet – a magyar állammal szerény kapcsolatokat tartó, sokszor kiszámíthatatlan külpolitikájú és gazdaságú országokban. Az Eximbank 207 milliárd forinttal támogatná az Új-Zélandon működő magyar cégeket, márciusban pedig 530 millió eurós hitellel lepték meg Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök rezsimjét. Teheráni vállalati együttműködések címszóval egy 85 millió eurós (26,2 milliárd forint) forrást különítettek el Iránnak. A világ egyik legkorruptabb államát, Angolát 400 millió dolláros hitelkerettel kecsegteti a magyar külügy. (K. T.)