Magyarország nyitott a kínai befektetések előtt

Az eddigiekhez hasonlóan nyitott Magyarország kormánya a kínai kapcsolatok építésére, akkor is, ha ezzel nem minden szomszédunk ért egyet. Mint egy tegnapi konferencián elhangzott, kitűnőek a kétoldalú viszonyok, amelyeket a felek a pénzpiaci működés és a képzés terén is szorosabbra kívánnak fűzni a jövőben.

Magyar Nemzet
2019. 03. 30. 12:28
A konferencián bemutatták az ázsiai ország legelterjedtebb mobilfizetési megoldását Fotó: MTI/Máthé Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte felfoghatatlan léptékű változások zajlanak a világgazdaságban, amiben Kína vezető szerepet játszik. Miért ne akarna ennek a folyamatnak Magyarország a részese lenni? – tette fel tegnap a kérdést Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemzetközi konferenciá­ján.

A Budapesti renminbi kezdeményezés célja, hogy áttekintsék a Kínával való kétoldalú kapcsolatokat. Magyar Levente kiemelte, hogy soha nem volt ilyen szoros az összefonódás, mindez megmutatkozik a beruházásokban, a Budapesten működő közös pénzforgalmat elősegítő kínai elszámolóházban, amit az itt működő Bank of China üzletág működtet, vagy akár abban, hogy Magyarország immár kötvénykibocsátóként is megjelent Kína szárazföldi és ­offshore piacán is.

A konferencián bemutatták az ázsiai ország legelterjedtebb mobilfizetési megoldását
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Elmondta, Magyarország a jövőben is maximálisan nyitott arra, hogy fogadja a kínai gazdasági szereplőket, akkor is, ha a térségünkben nem minden kormány osztja ezt a nyitottságot.

Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke az elmúlt évek pénzügyi eredményeit ismertette. Jelenleg növekszik a bankrendszer, ami nagyon jó hír, ugyanakkor ez nem mindig volt így.

A gazdasági válság nyomán befagyott a hitelezés, amit a jegybanknak kellett felráznia a növekedési hitelprogrammal. Emellett különleges helyzetben volt Magyarország abból a szempontból is, hogy a lakossági jelzáloghitelek jelentős része devizaalapú volt, ami kockázatokat rejtett. Jelenleg az itthoni bankok jelentős likviditással rendelkeznek, tőkehelyzetük stabil.

Nagy Márton, az MNB alelnöke elmondta, a jegybank továbbra is fontosnak tartja, hogy erősebbek legyenek a kétoldalú kapcsolatok Kínával, többek között a mostani konferencia is ezt a célt szolgálta.

A jegybank élénk figyelemmel követi azt, ahogy Kína megnyitja a pénzpiaci rendszerét az innováció előtt. Ezt – ugyan más modell mentén, de – az MNB is igyekszik szorgalmazni itthon.

A konkrét pénzügyi együttműködésen kívül a jegybanknak továbbra is fontosak azok az oktatási együttműködések, amelyek eddig is sikeresnek bizonyultak és remélhetőleg ez így lesz a jövőben is – tette hozzá Nagy Márton.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.