A halóriás asztalra helyezéséhez nyolc markos legény kellett, a feldarabolásához azonban egyedül lát hozzá Németh Róbert, a halpiac munkatársa. Miközben ő a legalább ötven centi pengehosszúságú, eredeti japán kovácsoltacél késével kezelésbe vette a halat, Palotás Péter, a hely igazgatója elmondta: mivel az atlanti kékúszójú tonhal szigorúan veszélyeztetett faj, kifogását és kereskedelmét szigorú nemzetközi előírások szabályozzák.
Ezek ugyanakkor lehetővé teszik, hogy a halászati engedéllyel rendelkező cégek minden évben május végén–június elején a Gibraltári-szorosnál az Atlanti-óceánból a Földközi-tengerbe beúszó tonhalak közül a szaporodási időszak végén annyit, amennyire kvótát kaptak, még élve, hatalmas kerítőhálókkal, búvárok segítségével ketrecekbe tereljék, a ketreceket lassan a part közelébe vontassák, hogy az úgynevezett tonhalfarmokon egészen addig szardíniával és tintahallal etessék az állatokat, amíg be nem fut egy megrendelés.
Akkor aztán egy szabad tüdős búvár kimegy a ketrecekhez, és szigonypuskával a hal szeme fölé célozva levadássza az állatot. Miután megtudjuk, mit is értünk napjainkban fenntartható halászat és etikus elvek alatt, Palotás Péter körbeviszi a hal levágott farkát, amelybe egy kék bilétát fűztek. Az ezen lévő vonalkód tartalmazza az összes információt, amelynek segítségével a hal útja egészen a kereskedőig követhető.

Fotó: Oláh Márk
Azt már Bíró Lajos, a neves séf osztja meg az érdeklődőkkel, hogy az úszót szemügyre véve hozzáértők rögtön meg tudják mondani, milyen zsíros a hal, és ezzel azt is, mennyit ér, mert minél zsírosabb, annál drágább. Ez a példány, mint megtudtuk, konkrétan egymillió forintba került, nem csoda, hogy kilójáért húszezer forintot is elkérnek. Csak a laikusok gondolják, hogy a tonhal legértékesebb része a háta, mert valójában a hasaalja (japánul: toro) az, de egy jól felhizlalt tonhalnak a hátán is van zsír, amit a leggyakrabban szusiéttermek használnak – folytatta a séf.
Az igazi ínyencek azonban a fejhúsra (noten) és a pofára (hoko niki) esküsznek. Ezekből nemcsak alaplé vagy szusi készülhet, de sütőben megsütve különböző zöldségekkel az egyik legfinomabb eledel. A szem pedig ugyancsak ehető – magyarázta Bíró Lajos, aki viszont hiába invitálta a közönséget a bemutató után egy finom halszemebédre, nem akadt jelentkező a különlegességre.