– Egy évvel a járvány kitörése után is töretlen, sőt fokozódik honfitársaink utazási kedve. Már decemberben érezhető volt a külföldi utak iránti felfokozott érdeklődés, idén januárban és februárban pedig tovább nőtt azoknak a magyaroknak a száma, akik negatív PCR-teszteredményük birtokában az egzotikus országokba, például Dubaiba, a Maldív-szigetekre, Tanzániába, Mexikóba, a Dominikai Köztársaságba vagy a Seychelle-szigetekre utaztak – tudtuk meg Molnár Judittól, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnökétől.

Mint azt a Magyar Nemzetnek kifejtette: ha a járványhelyzet megengedi, akkor a nyári szezonban – a korábbi évek slágerhelyszíneit alapul véve – nem számítanak változásra a keresletben, már ami a népszerű úti célokat illeti. Tehát
továbbra is a mediterrán klímájú dél-európai országok, illetve Egyiptom és Tunézia lehet a legnépszerűbb a külföldre készülők körében, akárcsak a korábbi években.
Kérdésünkre a szakszövetség vezetője úgy fogalmazott: nagyon kicsi az esélye a beutazó turizmus ősz előtti újraindulásának.
– Amennyiben ősszel már fogadhatunk külföldi turistákat, akkor számukra feltehetően már nem a két nagy tavunk, a Balaton és a Velencei-tó lesz a fő célpont. A járvány előtt szerzett tapasztalatok alapján úgy gondoljuk, hogy
a szabadidős céllal érkező külföldiek elsősorban Budapestet vagy a termál- és gyógyvizekben gazdag régiókat fogják felkeresni
a nyári szezont követően – jelezte a MUISZ elnöke, aki szerint a külföldieket hazánkba csábító események közül a legjelentősebb az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus és az annak során várható pápalátogatás lesz az ősszel.
– Ugyanakkor fővárosunk és több vidéki város különleges események nélkül is rendkívül vonzó a külföldieknek – fűzte hozzá Molnár Judit.

A szakember érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy a járvány kitörése után az utazási irodákban jelentősen megváltozott a teljes és a részmunkaidős foglalkoztatottak aránya, sok vállalkozás kényszerült radikális létszámleépítésre, miután lényegében megszűnt a piacuk.
A szövetség adatai szerint a 2019-es évhez viszonyítva a koronavírus berobbanásának évében a teljes munkaidőben foglalkoztatottak száma hatvan százalékkal csökkent az utazási irodák területén, miközben a hat órában foglalkoztatottaké a kétszeresére nőtt. A négyórás dolgozók száma pedig 2021 februárjáig negyven százalékkal csökkent – sorolta az elnök.
Vírusfedte jövőkép
A Turizmus.com részletezte: lobbitevékenysége támogatására a MUISZ február végén felmérést készített a tagirodák árbevételének és munkaerőhelyzetének alakulásáról. Ebből további tendenciák derültek ki a koronavírus-járvány pusztításáról az utaztatás területén. Így például az irodák többségének forgalma nyolcvan százalékkal csökkent 2020-ban az előző évhez képest – több cégnél a visszaesés mértéke százszázalékos volt, azaz szinte semmilyen bevételt nem tudtak termelni az előző évben. A kormány mentőövével, a Széchenyi turisztikai kártyán kínált ingyenhitel lehetőségével a szakma fele élt, a kérdőívet kitöltő irodák 37 százaléka már leadta az igénylést vagy a közeljövőben tervezi kezdeményezni a hitelbírálatot. Akik tartózkodnak a lehetőségtől, főként amiatt teszik, mert bizonytalannak látják, hogy a járvány árnyékában a jövőben fölerősödik-e annyira az utaztatás, hogy abból kellő bevétel keletkezik a kölcsön visszafizetésére.