A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) szakértői 14 diszperziós, négy mész-, továbbá egy krétafestéket vizsgáltak laboratóriumi tesztekkel. A beltéri fehér falfestékek szerepeltek már ugyan korábban a vizsgált termékek között, de az akkori tesztben a hangsúly a károsanyag-tartalmon, illetve -kibocsátáson volt. A most közzétett vizsgálat során azonban a hatékonyság került a középpontba, mivel a TVE háztartásban használt vegyi anyagokról szóló vizsgálatsorozatának nem titkolt célja megmutatni, hogy a hiteles környezetbarát termékek hatékonysága felveszi a versenyt a károsabb szerekével. (A részletes eredmények egyébként ingyen hozzáférhetők a Tudatos Vásárlók oldalán.)
Alapos tesztek, részletes vizsgálatok
A tesztelés során többféle termékjellemzőt is vizsgáltak – tudtuk meg az egyesülettől. Mindenekelőtt – mint a legfontosabb tényezőt – a festék hatékonyságát vették górcső alá, s a végeredmények számításánál is ez szerepelt a legnagyobb súlyozással. Azon belül az anyag kiadósságát, a fedőképességét és a kopásállóságát tesztelték, de alaposan utánajártak az egészségi hatásoknak, így az allergén hatású tartósítószerek jelenlétének és az összetételnek.
Sok fogyasztó nem is gondolja, hogy mennyire fontos a festékes dobozon, vödrön szereplő címke információtartalma, amibe beletartozik az egészségre káros hatású VOC-tartalom is Ez a levegőben előforduló káros szénhidrogén-származékok gyűjtőneve, amelyek egy falfestékből akár öt éven keresztül is kipárologhatnak a levegőbe. Továbbá az sem mindegy, hogy van-e a terméken ökocímke minősítés.
Miért bízzunk az ökocímkében?
Ha a hatékonyság mellett fontos számunkra a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit, például a német Blauer Engel (Kék Angyal) vagy a skandináv Nordic Ecolabel (Hattyú) minősítést keresnünk a csomagoláson. Az említett ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, amelyeknek kedvezőtlen környezeti hatásai jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké. További előnyük sok más címkével szemben, hogy a kritériumokat jogszabályban rögzítik és független szakértők folyamatosan ellenőrzik.
A tesztelt termékek közül az első nyolc helyen végzettből öt rendelkezik ilyen címkével: a Schöner Wohnen Polarweiss, a Magnat Ceramic, a Flügger Flutex-5, a Tikkurila Joker és a Swingcolor arktisfehér beltéri falfesték. Vagyis nem kell lemondanunk az egyenletesen fedett fehér falról akkor sem, ha környezetbarát terméket vásároltunk.
Tippeket is kap a fogyasztó
A Tudatos Vásárlók Egyesülete egyébként a teszteredmények mellett a szokásos módon vásárlási tippeket is ad, és abba is részletesen beleláthatunk, hogyan készült a teszt. Az eredményekből pedig néhány általános tanulság is levonható – hívják fel a figyelmet. Ezek alapján kiderül, hogy a hiteles ökoszerek ugyanolyan hatékonyak, mint a nem minősített népszerű társaik. Mint általában a Tudatos Vásárló termékteszteknél, a festékek esetében sem érdemes márkanév alapján eldönteni, hogy mit vásárolunk meg. Érdemes először böngészni a teszteredményeket.
A piacot a diszperziós festékek uralják, így a tesztben is ezek vannak többségben. A Héra, a Dulux, a Poli-Farbe előnye a mészfestékekkel szemben, hogy számtalan különböző színűre színezhetők, és több kiváló kopásállóságú terméket találhatunk közöttük. Általánosságban elmondható, hogy a mészfestékek olcsóbbak, mint a diszperziós típusú társaik. Előnyeik közé sorolható, hogy lúgos kémhatásuk miatt természetes módon fertőtlenítenek, penészgátló hatásúak, és allergén tartósítószerek hozzáadására sincs szükség esetükben. Hátrányuk viszont az erősen korlátozott színezhetőség és a gyengébb kopásállóság, ahogy a teszteredmények is mutatják.
Hogyan használjuk a tesztet?
Ha sorba rendezzük a mezőnyt kiadósság alapján (a kis nyílra kattintva a táblázat fejlécében), kiderül, hogy melyik festékkel jövünk ki a legolcsóbban, melyik a leggazdaságosabb a nekünk megfelelő árkategóriában. Ha olyan helyiségben festünk (például konyha), ahol kritikus szempont a moshatóság, akkor rendezzük sorba a tesztelt termékeket nedves dörzsállóság szerint. Ha egyszerre fontos a hatékonyság, az egészségre káros anyagok minél alacsonyabb szintje és a megfelelő információszolgáltatás a gyártó részéről, akkor pedig nézzük meg az összesített teszteredményeket!
Borítókép: Illusztráció (Fotó: 123RF)