Lendíthet a fogyasztáson az árfigyelő rendszer

Tizenöt százalékra nőtt a kötelező akciózás mértéke, és év végéig a Szép-kártyák is felhasználhatók hidegélelmiszer vásárlására. Az árakat azonban leginkább az árfigyelő rendszer képes befolyásolni a lapunknak nyilatkozó szakértő szerint.

M. Orbán András
2023. 08. 03. 5:05
null
Budapest, 2022. november 11. Tojások a CBA boltjában az Anker közben 2022. november 11-én. Az elõzõ napon életbe lépett a tojás- és az étkezésiburgonya-árstop. A tojás és az étkezési burgonya esetében a bruttó kiskereskedelmi ár nem lehet magasabb a kereskedõ által 2022. szeptember 30-án alkalmazott árnál. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: Szigetváry Zsolt
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Több változás is életbe lépett augusztus elsejével, ám ezek hatása akár ki is egyenlítheti egymást. Az árstopok augusztus elsejei kivezetését követően tizenöt százalékra nőtt a kötelező akciók mértéke – ezzel egyes korábbi árstopos termékek olcsóbbak is lettek, valamint szintén hónap elejétől (a év végéig) hidegélelmiszer vásárlására is felhasználhatók a Szép-kártyák. Ugyanakkor a fogyasztás beindulása elsősorban a reálkeresetek alakulásától függ, ebben pedig kulcskérdés az infláció letörése, hiszen bár folyamatos a béremelkedés, azt elviszi az infláció – mondta lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza.

Sokan az árfigyelő rendszer alapján vásárolnak, akár több helyről, így valóban kevesebbe kerülhet az élelmiszer. Fotó: Somogyi Hírlap/Lang Róbert

Kiemelte, a fogyasztás beindításában talán az árfigyelőnek van a legnagyobb szerepe, hiszen ez segített fokozni a kiskereskedelmi láncok közötti versenyt. Ugyanakkor az infláció letöréséhez hozzájárul a magas árak fokozatos bázisba kerülése is, illetve a tavalyinál kedvezőbb energiaárszint. A kérdés csupán a forintárfolyam, hiszen ez bár a tavalyinál erősebb, de azért érdemi gyengülés látszik az elmúlt időszakban.

A kötelező akciókról azt mondta, azért nem hoznak inflációcsökkenést, mert az inflációt az átlagárak alapján számítják ki – több boltban felírják az árakat és ezek átlagát veszik, nem pedig azok minimumát. Ugyanakkor a mindennapi életben valóban olcsóbb a beszerzés, ha több helyről szerezzük be a termékeket – vagy akár csak a boltok közül abban, ahol a megvásárolni kívánt termékkosár olcsóbb. – Ez egy kisebb háztartásnál kevésbé releváns, de egy nagyobb családnál már jelentősebb megtakarítást jelenthet – mutatott rá Regős Gábor. Igaz, egy alacsonyabb jövedelmű háztartás esetében is nagy szerepet játszhat akár csak pár száz forint is. Ezt jól mutatja az árfigyelő sikere is: sokan figyelnek erre és keresik az olcsó beszerzési forrásokat.

Regős Gábor kérdésünkre kitért rá, a Szép-kártya tudja segíteni a kiskereskedelmi forgalom és ezen keresztül a fogyasztás növekedését, azonban ez a bérek után csak másodlagos tényező. Maga a kártya három csatornán tudja növelni a forgalmat: egyrészt amennyiben a munkáltatók a kedvezőbb adózás miatt adnak pluszjuttatást, másfelől megjelenhet egy előre hozott fogyasztás (könnyebb elkölteni a Szép-kártyákon felhalmozódott pénzeket), harmadrészt pedig a turizmusból a kiskereskedelem felé átcsoportosuló keresleten keresztül.

Ennek lehet egy minimális hatása az egyéb vásárlásokra is Regős Gábor szerint, hiszen ha a Szép-kártyás jövedelmet elköltik élelmiszerre, akkor több pénz jut például új ruhát venni. Ám mindenekelőtt itt is a reálbérek alakulása az elsődleges kérdés.

Az áruhitelekre vonatkozó kérdésünkre azt mondta, ha lenne nullaszázalékos teljes hiteldíjmutató melletti kölcsön, az természetesen segíthetne, hiszen a magas kamatok most visszafogják a hitelezést. Ugyanakkor kérdés, hogy ki viselné ennek a költségeit. – Költségvetési szempontból viszont nem térül meg és nincs is forrás arra, hogy az állam nyújtson kamattámogatást jellemzően importból származó műszaki cikkek háztartási beszerzésére – húzta alá Regős Gábor.

Az élelmiszerek mellett ugyanakkor van egy másik inflációt és árakat meghatározó tényező is, ez pedig az üzemanyagárak alakulása. Regős Gábor erről azt mondta, hogy a forintgyengülés hatása először az üzemanyagárakban jelenik meg. A világpiaci olajárak növekedése miatt is július eleje óta az üzemanyagárak mintegy ötven forinttal, azaz nyolc százalékkal emelkedtek. Ez – figyelembe véve az üzemanyagok 8,1 százalékos súlyát a fogyasztói kosárban – olyan 0,6-0,7 százalékkal emelheti az inflációt. 

Mivel nem kizárt a további áremelkedés, ezért ez ennél nagyobb mértékű is lehet, különösen ha figyelembe vesszük, hogy más termékek és szolgáltatások áraiban is megjelenik majd a szállítási költségek növekedése révén.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.