Az Agrárminisztérium elkötelezett a legkisebb mezőgazdasági vállalkozások megerősítése és lehetőségeinek bővítése mellett, melyhez hozzájárul a kedvező adózási feltételek biztosítása, az adminisztratív kötelezettségek egyszerűsödése vagy bizonyos jövedelem alatt az adómentesség lehetővé tétele egyaránt – írja szombati közleményében a tárca.
A kormány 2021-ben jelentősen könnyítette az őstermelők szja-fizetési kötelezettségét. Az adózási szabályok azóta a minimálbér mindenkori szintjéhez kötve határozzák meg az őstermelők adózási kedvezményeihez kapcsolódó különböző értékhatárokat.
Ennek alapján 2025-ben, az idei évre vonatkozó bérmegállapodásnak köszönhetően a 9 százalékkal növekvő minimálbér szintje miatt ezzel arányos, 9 százalékkal magasabb árbevételi értékhatárok mentén kedvezőbben adóznak majd az őstermelők:
- Az új értékhatárok alapján amennyiben az őstermelő a személyi jövedelemadó törvényben meghatározottak szerint átalányadózónak minősül és a 2025. évi tevékenységéből származó bevétele nem éri el az 1 744 800 forintot, nem kell jövedelmet számolnia és adóbevallást sem kell benyújtania majd 2026-ban.
- Ha a bevétele ezt az összeget meghaladja, akkor a teljes bevételt figyelembe véve kell a jövedelmét meghatározni.
- Ha az éves bevétele meghaladja az 1 744 800 forintot, de nem éri el az 17 448 000 forintot, jövedelmet kell számolnia, de nem kell adót fizetnie.
- Abban az esetben, ha az éves bevétele a 17 448 000 forintot meghaladja, de a 34 896 000 forintot nem lépi át, az őstermelőnek jövedelmet kell számolnia, és az éves minimálbér felét meghaladó jövedelem után kell adót fizetnie.
- Átalányadózást az őstermelők családi gazdaságainak tagjai akkor alkalmazhatnak, ha a családi őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagok adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét, azaz 139 584 000 forintot.
Adómentes marad a mezőgazdasági őstermelő által előállított méhészeti termékek előállításából származó jövedelem is, amennyiben nem haladja meg az éves minimálbér felét, azaz 1 744 800 forintot.
Az átalányadózó méhészeti tevékenységet folytató őstermelő méhészeti termékekből származó jövedelme minden esetben adómentes. A nem méhészeti termékből származó jövedelem pedig csak az éves minimálbér feléig lehet adómentes.