– Közszolgáltató társaság vagyunk, így abból indulok ki, hogy az utasnak mindig igaza van. Egy olyan kánikulai hétvégén, mint a pünkösdi volt, a MÁV-csoportról alkotott képet érthetően a Balaton felé tartók véleménye határozza meg leginkább. Ők pedig sajnos valóban szerezhettek rossz tapasztalatokat, főleg pénteken és szombaton, előbb egy váltó, aztán egy makacs sorompóhiba miatt – válaszolta a Világgazdaságnak Hegyi Zsolt, a MÁV vezérigazgatója a pünkösdi hétvégén tapasztalt helyzetet firtató kérdésre.

Mint mondta:
Bocsánatot kértünk, és nemcsak szavakkal, hanem szombaton a balatoni utasainknak a jegyár teljes összegét visszatérítettük. Így eszem ágában sincs szavakon lovagolni vagy kisebbíteni a történteket, de tény, hogy nekünk a kép egészét kell néznünk, és nem a politikai viták részesévé válnunk
– fogalmazott.
A leghatározottabban cáfolta, hogy Lázár János utasítást adott volna a legnagyobb kését elszenvedő járatok törlésére. Az átszámozással kapcsolatban úgy fogalmazott: ez teljesen bevett gyakorlat, nincs benne sem újdonság, sem titok. Ezt egyébként épp azok tudják a legjobban, akik megpróbálták más színben feltüntetni ezt az egyszerű, technikai kérdést.
A menetrendszerűségi statisztikákat és pláne a késési biztosítást azonban mindez egyáltalán nem befolyásolja: akinek a járata húsz percet vagy annál többet késett, annak visszajár a jegyár fele, méghozzá 48 órán belül, mindegy, hogy az eredeti vonattal, pótlóbusszal vagy épp átszámozott járattal ért-e célba.
A vezérigazgató az interjúban leszögezte: „Nem az a célunk, hogy a pénzvisszatérítéssel elfogadhatóbbá tegyük a késéseket, hanem az, hogy csökkentsük azokat”. Mint mondta: „A vármegye- és országbérletekre épülő új tarifarendszer rengeteg új utast szólított meg, csábított át az autózástól. Most a tíz vállalással – de azon kívül az 1+1 milliárd eurós pályafelújítási vagy az állomásmegújítási programmal is – az a célunk, hogy az infrastruktúra, a járműállomány és a szolgáltatások terén javulást érjünk el, méghozzá rövid időn belül, tehát már a visszatartott uniós források megérkezése előtt is. Az igazán nagy változásokat ugyanis csak azok felhasználásával tudjuk végrehajtani.”