A fiatalok nem kérnek Buteflíka ötödik ciklusából

2019. 02. 25. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csakúgy, mint az elmúlt napokban, vasárnap is ezrek vonultak az utcára Algériá­ban, hogy demokráciát követelve tiltakozzanak az államfő, Abdelazíz Buteflíka újrázása ellen. Az 1999 óta hatalmon lévő köztársasági elnök két hete jelentette be, hogy ötödszörre is indulni kíván az ötéves mandátumért az áprilisi elnökválasztáson a hatalmi párt, a Nemzeti Felszabadítási Front jelöltjeként. Ez megfigyelők szerint a helyi politikai viszonyok között azt jelenti: Buteflíkát – aki e héten már a 82. életévét tölti be – annak ellenére könnyen újraválaszthatják, hogy egy szélütés nyomán már évek óta rossz az egészségi állapota, alig jelenik meg a nyilvánosság előtt.

De korántsem ez az egyetlen gond – és a tüntetések mozgatórugója – Algériában. A 44 milliós észak-afrikai országot elkerülte az arab tavasz nyolc évvel ezelőtt kirobbant, demokráciakövetelésekkel egybefonódott eseménysorozata. Mégpedig részben azért, mert a 90-es éveket egy ötvenezer halálos áldozattal járó polgárháború uralta, miután a hadseregre támaszkodó politikai elit nem törődött bele, hogy az iszlamisták átvegyék a hatalmat, és harcba kezdett az olyan szervezetekkel, mint az Iszlám Üdvfront és az Iszlám Fegyveres Csoport.

Az akkoriban még az ötvenes éveit taposó Buteflíka 1994-ben még visszautasította, hogy a hadsereg jóvoltából elfoglalja az államfői hivatalt, miután pedig az ezredfordulón Liamín Zérual utódja lett, éppen a társadalmi megbékéléssel fűződött egybe a neve. Buteflíka két, népszavazással megerősített amnesztiával elérte, hogy az iszlamisták letegyék a fegyvert.

Ám ezt a politikai tőkét mára különösen a fiatalság körében élte fel az idős elnök: a lakosság háromnegyede 25 éven aluli, így legfeljebb kisgyerekként élhetett a Buteflíka előtti időkben, míg a 16 és 25 év közöttiek egyharmada munkanélküli. – A fiatalok a stadionokban és az utcán mutatják meg: ma már semmitől nem félnek – mondta egy helybéli a párizsi Le Figarónak, amely szerint az elégedetlenség bölcsője ezúttal is az északi Kabília, ahol zömükben a berberekhez tartozó kabilok élnek. De a tüntetések a fővárosra, Algírra is átterjedtek, ahol pedig régóta be vannak tiltva a demonstrációk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.