Többet várnak Trumpéktól

A washingtoni kormányzat sikere a Hanoiban szerdán kezdődő amerikai—észak-koreai csúcstalálkozón nagymértékben függ attól, hogy Trump mekkora előrelépést képes elérni a kelet-ázsiai állam nukleáris leszerelésében. Abban mindenki egyetért, hogy az eddigi üres ígéreteken túl most már konkrétumokra van szükség.

Mártonffy Attila
2019. 02. 27. 7:17
U.S. President Trump departs Washington for travel to Vietnam from Joint Base Andrews, Maryland
Az amerikai elnök túlzott optimizmussal érkezett a találkozóra? Fotó: Leah Millis Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már keddre megérkeztek Hanoiba az amerikai–észak-koreai csúcstalálkozó főszereplői: Donald Trump amerikai elnök különgépe kedden landolt, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető ugyancsak kedden szállt le különvonatáról több mint négyezer kilométer megtétele után, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pedig már hétfőn a vietnami fővárosban volt. A csúcs négyszemközti megbeszéléssel indul ma Trump és Kim között, a kétoldalú tárgyalások csütörtökön kezdődnek – írja az MTI.

A Reuters arra hívja fel a figyelmet, hogy valószínűleg mindkét félre bizonyos nyomás nehezedik annak érdekében, hogy lépjenek túl tavalyi szingapúri találkozójukon tett nyilatkozatukon, azaz most már Phenjan tegyen is valami konkrétat a Koreai-félsziget nukleáris leszerelése érdekében. Hazai bírálói felszólították Trumpot, hogy részletes, számonkérhető programot követeljen az Egyesült Államokat fenyegető atomfegyverek eltávolítására. Cserében Kim minden bizonnyal jelentős engedményeket vár el, többek között a szankciók feloldását és annak deklarálását, hogy az ­1950–53-as koreai háborúnak végre hivatalosan is vége van.

Az amerikai elnök túlzott optimizmussal érkezett a találkozóra?
Fotó: Reuters

Az amerikai lapok aggódva figyelik a fejleményeket, mivel szerintük Trump jó ideje túlságosan optimistán nyilatkozik az atomfegyver-mentesítés esélyeiről, így az elnököt könnyen rászedhetik Hanoiban. A távirati iroda szerint az újságok felhívják a figyelmet, hogy a tavaly júniusi szingapúri találkozó kevés konkrétumot eredményezett, s nyilvánosan nem esett szó sem az ellenőrzés módjairól, sem az Egyesült Államok kínálta ellentételezésről. Elemzők szerint mind az amerikai, mind az észak-koreai tárgyaló félnek konkrét ajánlatokat kell tennie.

Ezzel összefüggésben utalnak Stephen Biegun­nak, az amerikai külügyminisztérium ­észak-koreai különmegbízottjának véleményére, amely szerint apró lépések politikája következik, mert Washington álláspontja szerint Észak-Korea változatlanul komoly fenyegetést jelent. Kim Dzsong Un már felajánlotta a jongbjoni atomlétesítmény leszerelését, de még nem fogott hozzá. Az is talány, hogy mit gondolnak az észak-koreai tárgyalók, Észak-Korea ugyanis a korábbi tárgyalásokon nem volt megbízható partner.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.