Veres András: az egyház lépett a visszaélésekkel szemben

A legkisebbek ellen elkövetett súlyos bűnökkel szemben az egyház össztársadalmi példát kívánt mutatni a kiskorúak védelméről a Vatikánban rendezett tanácskozással – közölte Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke, aki Ferenc pápának a találkozót lezáró vasárnapi beszéde után nyilatkozott az MTI-nek.

Forrás: MTI2019. 02. 24. 16:33
Veres Andrs
Budapest, 2017. december 4. Veres Andrs pspk, a Magyar Katolikus Pspki Konferencia elnke a libanoni meneklttborokban lk tmogatst bejelent sajttjkoztatn Budapesten, a Magyar Katolikus Pspki Konferencia (MKPK) szkhzban 2017. december 4-n. A magyar, a cseh, a horvt, a lengyel s a szlovk katolikus pspki konferencik kzsen tmogatjk a Libanonban l meneklteket. A 450 ezer eur tmogatsrl szl megllapodst ezen a napon rtk al a pspki konferencik vezeti s a libanoni karitsz vezetje. MTI Fot: Mnus Mrton Fotó: Mónus Márton Forrás: MTI Fotó: Mónus Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veres András győri megyéspüspök hangsúlyozta: Ferenc pápa záróbeszéde egyaránt szólt az egyházhoz és a társadalomhoz.

Ferenc pápa leszögezte hogy az egyház saját erkölcsi meggyőződésével elkötelezte magát a legszükségesebb és legfontosabb lépésekre a törvénykezés terén is – mondta el az MKPK elnöke. Hozzátette, hogy az egyház a visszaélésekkel való nagyon tudatos szembefordulással példát is kíván mutatni, mivel „az emberiség történelmét végigkísérő súlyos bűnről van szó, amely nagyon komoly össztársadalmi fellépést kíván”.

Veres András hangsúlyozta, hogy ez a politikusok és más társadalmi vezetők megszólítását és bevonását jelenti a visszaélésekkel szemben.

Megjegyezte, hogy az egyház elkötelezettségét bizonyítja, hogy a minden kultúrát többé-kevésbé átszövő jelenségről Ferenc pápa akarata szerint a püspöki konferenciák vezetői három és fél napon át szinódusnak (az egyházat érintő jelentős kérdéseket megvitató püspöki tanácskozás) is beillő találkozót tartottak.

Veres András szerint az adatok egyértelműen bizonyítják, hogy a kiskorúakkal szembeni visszaélés az egyházi személyeket és egyházi intézményeket nagyon kis számban érinti az össztársadalmi megjelenéséhez képest. „Az egyházzal szembeni össztársadalmi érzékenység viszont annál erősebb, ezért az egyháznak, egészen biztosan a sajtó nyomására is szembe kellett nézni a kérdéssel” – hangoztatta

„Az egyházban lelki megújulás kezd kialakulni, mivel az egyház a pápa vezetésével mert ezzel szembe nézni, miközben a társadalom nagy része hallgat, az egyházon kívüli visszaélésekről nem akar tudomást vetni, becsukja szemét-fülét” – vélekedett az MKPK elnöke.

A püspöki találkozón több egykori áldozat is beszámolt az elszenvedett erőszakról. Veres András érzelmileg megrendítőnek nevezte a tanúvallomásokat. „A beszámolók után teljes csöndben vonultunk ki, mivel egyszerűen nem tudott senki szóhoz jutni, de a látásmódunkat is tágították jelezve, mennyire odafigyelőnek kell lenni az ilyen bűncselekményeket illetően, sokkal többet kell fordítani a papok lelki nevelésére is”.

Elmondta, a világ minden részéből érkezett püspökök felszólalásai felhívták a figyelmet arra, hogy tenni kell korunk és társadalmunk „szexuális túlfűtöttségével” szemben is, amely sokféleképpen megmutatkozik az internettől egészen az Ázsiát és más kontinenseket sújtó szexturizmusig.

„Az embereknek ez nincs a tudatában, nem akarják elismerni hogy micsoda bűncselekmény részesei ezáltal. Ezért nekünk püspököknek azon kicsik szószólóivá kell válnunk, akiket vagy régen aláztak meg ebben a bűnben, vagy most vannak kitéve ennek a veszélynek” – jelentette ki Veres püspök.

Ferenc pápát idézve kifejtette, az egyháznak ezeknek a gyermekeknek a kiáltó hangjává kell válnia. Megjegyezte, hogy az egyházi visszaélések jelentős többsége a múltban történt, az elkövetők nagyon idősek vagy már meghaltak. Elmondta, a püspöki tanácskozáson elhangzott, hogy „korszakhoz is igazodott, az 1968-as nagy szexuális forradalomhoz kötődött ez a jelenség, és azóta is érezzük a hatását”.

„Hála Istennek – azt kell mondani a nagy szomorúság közepette – Magyarországra nem nagyon jellemző az ilyenfajta bűncselekmény, ami szerintem a kultúránkból is következik. A családok statisztikai felmérései is azt mutatják, hogy a magyar ember családban gondolkodik, a gyermek az érték, azt védeni kell.

Ilyen kulturális háttérben kevésbé fordulnak elő visszaélések, ahol viszont szükség van erre, ott megtesszük a lépéseket” – jelentette ki az MKPK elnöke.

Elmondta, hogy Ferenc pápa szombaton új vatikáni törvények életbe léptetését jelentette be, valamint a Hittani Kongregáció hamarosan útmutatást (vademecum) közöl, amely további segítséget nyújt majd a püspöki konferenciáknak és püspököknek a visszaélési ügyeket érintő eljárásban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.