Beiktatták hivatalába Kazahsztán új elnökét, Nazarbajev lánya lett a szenátus elnöke

Beiktatták hivatalába szerdán Kazahsztán új elnökét, Kaszim-Zsomart Tokajevet azután, hogy előző nap váratlanul lemondott hivataláról az országot harminc éven át irányító Nurszultan Nazarbajev.

Forrás: MTI2019. 03. 20. 12:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új államfő a parlament két háza előtt az eskütételkor mondott beszédében azt hangoztatta, hogy folytatja elődje politikáját, és az ő véleménye továbbra is kulcsfontosságú lesz a döntések meghozatalában. Nazarbajev örökké a nép atyja marad – tette hozzá. Tokajev azt javasolta, hogy elődje kapja meg a tiszteletbeli szenátor címet.

A felsőháza szerdán elnökévé választotta Nazarbajev legidősebb lányát, Dariga Nazarbajevát, akire elemzők korábban Nurszultan Nazarbajev lehetséges utódjaként tekintettek.

Kaszim-Zsomart kezdeményezte, hogy a fővárost, Asztanát a lemondott elnökről nevezzék el Nurszultannak, emeljenek neki ott szobrot, és minden megyei város központi utcája ugyancsak a nevét viselje, és a közintézményekben pedig kötelező kellékként maradjon meg az ő arcképe.

Indítványozta továbbá, hogy Nazarbajev, a Kazah Köztársaság első elnöke, a nép vezetője kapja meg a Kazah Köztársaság hőseinek járó legmagasabb kitüntetést, egyben a Munka hőse címet is. A volt elnöknek megmarad minden, tisztségével járó juttatása, akárcsak a vele járó szolgálati infrastruktúra, amit majd külön jogszabályban fognak rögzíteni.

Tokajev hangsúlyozta, hogy Nazarbajev az ország biztonsági tanácsának elnöke marad, továbbra is ő fogja vezetni a kormányzó Nur Otan (Haza Pártja) pártot, és az alkotmányozó tanács tagja is marad. A „nép vezetőjének” mértékadó véleménye elsőbbséget élvez majd a stratégiai döntések meghozatalakor – mondta Tokajev.

A kazah külügyminisztérium szerdán a tárca honlapján ismertetett közleményében azt írta, hogy az ország külpolitikájában megőrzi békeszerető irányultságát, amely a sokoldalúságon, kiegyensúlyozottságon és a gyakorlatiasságon alapszik, és tiszteletben tartja minden nemzetközi kötelezettségét, folytatja akapcsolatok építését minden békeszerető néppel a kölcsönösség, az egyenjogúság és a kölcsönös érdekek alapján.

Nurszultannak hívják ezentúl Kazahsztán új fővárosát

A kazah parlament szerdán megszavazta, hogy az ország fővárosát, Asztanát ezentúl nevezzék Nurszultannak a köztársaság első elnöke, Nurszultan Nazarbajev tiszteletére.

A főváros átnevezését szerdán az új államfő, Kaszim-Zsomart Tokajev javasolta beiktatási beszédében.

Az országot három évtizeden át vezető Nazarbajev előző nap mondott le váratlanul, és a parlament már szerdán megválasztotta az utódját, Tokajevet. A nap folyamán a parlament felsőháza elnökévé választotta Nazarbajev legidősebb lányát, Dariga Nazarbajevát, akire elemzők korábban Nurszultan Nazarbajev lehetséges utódjaként tekintettek.

Akmola, a későbbi Asztana, 1997 decemberében lett az új kazah főváros Almati helyett. A város Almatitól több mint ezer kilométerre északra, a közép-ázsiai sztyeppéken fekszik. Nazarbajev akkoriban kifogásolta, hogy Almati túlzsúfolt, túl közel van Kínához, és a földrajzi fekvése miatt földrengések fenyegetik.

Asztana jelenlegi neve annyit jelent kazahul, hogy főváros. Korábbi neve, Akmola „fehér sírt” jelentett, és Nazarbajevnek az sem tetszett, hogy a nevét a sajtóban gyakorta ízléstelen dolgokkal párosították. Azért kellett a nevét megváltoztatni, hogy – mint mondta – „megfelelő kép alakuljon ki egy új, független állam új fővárosáról”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.