Szlovákia elnökét ötödször választja meg közvetlenül az ország lakossága szombaton, azonban a második forduló is borítékolható. Idén van bőven választék, hiszen az eredeti tizenöt jelöltből tizenhárom van versenyben. Az utolsó felmérések szerint az ellenzéki liberálisok által támogatott Zuzana Caputová polgárjogi aktivista (képünkön) a legesélyesebb jelölt, őt a legerősebb szlovák kormánypárt, az Irány–Szociáldemokrácia támogatásával induló Maros Sefcovic, az Európai Bizottság alelnöke követi, majd következik a legfelsőbb bíróság volt elnöke, Stefan Harabín, illetve Marián Kotleba, az ellenzéki Mi Szlovákiánk Néppárt elnöke.
A szóban forgó négy jelölt támogatottsága stabilan meghaladja az öt százalékot, közülük azonban csak az első háromnak van valós esélye arra, hogy a két hét múlva sorra kerülő második fordulóba küzdje magát. A megmérettetésen elindult Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja elnöke is, aki február 19-én visszalépett Robert Mistrík független elnökjelölt javára, aki azonban február 26-ai visszalépésekor Zuzana Caputová mögé sorakozott be. Az egyetlen magyar jelölt így Bugár Béla maradt, a kormánykoalíció legkisebb pártja, a Most – Híd szlovák–magyar vegyes párt elnöke.
Az esélyesek közül az ellenzéki Zuzana Caputová egy nemrégiben létrejött, alacsony támogatottságú, de a szlovák sajtóban erőteljesen megjelenő liberális párt, a Progresszív Szlovákia jelöltjeként indul. Caputová neve fél évvel korábban gyakorlatilag még ismeretlen volt a politikában, az erőteljesen liberális nézeteket valló – egyebek mellett az azonos nemű párok esetén is a gyermek örökbefogadását támogató – jelölt „brandje” hasonlóképpen a semmiből épült fel, mint a jelenlegi államfőé, Andrej Kiskáé, aki egyébként nyíltan támogatja Caputovát – írja az MTI.

Sokáig vezető helye volt a felmérésekben Maros Sefcovicnak, aki önmagát úgy jellemezte, hogy olyan pártpolitika felett álló államfő akar lenni, aki társadalmi megbékélést hoz, és az ország minden állampolgárát képviseli. Ezzel arra utalt, hogy a jelenlegi államfő, a mostani megmérettetésen már nem induló Andrej Kiska megválasztása óta gyakorlatilag állandó feszültség áll fenn a kormányzat és az annak szinte minden lépését erőteljesen bíráló köztársasági elnök között, ami az elmúlt években érezhetően elmélyítette a politikai nézetek mentén a társadalmon belül egyébként is jelen lévő megosztottságot.