Algériában több mint ezer bíró jelentette be hétfőn közleményben, hogy nem hajlandó felügyelni az áprilisi elnökválasztásokat abban az esetben, ha Abdel-Azíz Buteflika államfő újraindul a tisztségért. Ahmed Gaid Szalah vezérkari főnök pedig vasárnap arról beszélt az állami televízióban, hogy a hadseregnek és a népnek megegyezik az ország jövőjéről alkotott elképzelése.
Az MTI szerint szavai azt tükrözik, hogy a hadsereg szimpatizál az elnök hatalma ellen tiltakozókkal. Egyébként február 22-e óta tömegek – köztük középiskolások is – tüntetnek az észak-afrikai országban az ellen, hogy a húsz éve hatalmon levő, 82 éves, kéthetes svájci gyógykezeléséről vasárnap visszatért Buteflika újra akar indulni az ötödik elnöki ciklusáért. Az elnök néhány nappal ezelőtt közölte: ha újraválasztják, akkor hajlandó egy éven belül új választást kiírni, amelyen viszont már nem fog indulni, de a demonstrálók ezt nem fogadják el. Az egyetemek a Buteflika-ellenes tüntetések gócpontjai, a diákok mára terveztek újabb tömeges tüntetést.
Az államfő pártja, a Nemzeti Felszabadítási Front együttműködést kért mindenkitől annak érdekében, hogy véget vessenek a válságnak és előmozdítsák a nemzeti megbékélést. A megmozdulások miatt Algírban nem közlekedtek a vonatok, a metró és a buszok, s az üzletek többsége is zárva tartott. Pénteken több mint egymillióan vonultak az utcára országszerte. Ezen a demonstráción több összecsapás is volt a rendőrök és a tüntetők között. Egészségügyi források szombati beszámolói szerint ezekben több mint száz ember megsebesült: volt, aki eldobott kőtől, volt, aki gumilövedéktől, mások fulladoztak a rendőrök által bevetett könnygáztól. Előzőleg a hatóságok azt közölték, hogy az összecsapásokban több mint száz rendőr is megsérült.

Fotó: Reuters
Az elnök múlt csütörtökön reagált először a tiltakozásokra, akkor óva intette a tüntetőket az ország destabilizálásától, s egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a békés tüntetésekre külföldi ügynökök szivároghatnak be, akik zendülést és káoszt szíthatnak. Több törvényhozó is kilépett a Nemzeti Felszabadítási Front algériai kormánypártból, hogy csatlakozzanak az elnök elleni tiltakozásokhoz.