Zelenszkij az esélyes

Célegyenesbe fordult a március 31-i ukrajnai elnökválasztás kampánya. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján Volodimir Zelenszkijnek biztos helye lesz a második fordulóban (24,9 százalékon áll), ahol Julija Timosenkóval (18,8 százalék) vagy Petro Porosenkóval (17,4 százalék) csaphat össze. A felmérések alapján bárki is lesz az ellenfele, április 21-én is övé lesz a diadal.

2019. 03. 24. 7:25
Kárpátalján a beregszászi járásban él a legtöbb nemzettársunk Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij humorista választási kampányában egyedüliként fedezhető fel az elszámoltatás igénye. A donbászi harcok beszüntetését is ígéri, valamint a korrupció elleni kíméletlen harcot és a katasztrofális állapotban lévő közutak javítását. Nem zárkózik el a kétoldalú, ukrán–orosz tárgyalásoktól sem, valamint bevonná Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat is a ­normandiai formátumú (Ukrajna, Oroszország, Németország, Franciaország) megbeszélésekbe. Julija Timosenko szociális ígéretei között felére csökkentené a gáz árát. Sokkal több pénzt hagyna a régiókban is.

Petro Porosenko kitart a „hadsereg, vallás, nyelv” hármas szlogen mellett. A regnáló államfőnek jelentős szavazatvesztést okozhat az állami hadiipari konszern körül kirobbant korrupciós botrány. Azt rebesgetik, ő is tudhatott arról, hogy az Ukroboronprom vállalatnál többmilliós spekulánsbeszerzések zajlottak. Porosenko, hogy tisztára mossa magát, teljes körű átvilágítást rendelt el a cégnél. Szintén kellemetlen pillanatokat okoz az elnöknek, hogy sorra zavarják meg a kampányrendezvényeit. Ivano-Frankivszkban késelés is történt.

Kárpátalján a beregszászi járásban él a legtöbb nemzettársunk
Fotó: Kurucz Árpád

Kijevben pedig az államfő üzleti érdekeltségébe tartozó Roshen-üzleteket gyújtogatnak. A történtek miatt az államfő már az elnökválasztás elhalasztását is felvetette, Moszkvát téve felelőssé az ellene irányuló támadásokért. Porosenko a múlt héten Kárpátalját is útba ejtette. Látogatását jó időre megjegyzik az itt élő magyarok. Március 15-én ugyanis elfoglalta az ungvári Petőfi teret, ahol az elmúlt harminc évben mindig a helyi magyarság ünnepelt e napon. Idén először most nem tehette meg. Végül az ungvári főkonzulátus udvarán tartották meg a megemlékezést.

Mint a szónokok fogalmaztak: szimbolikus, hogy 1944 után ismét magyar területen emlékezhet a helyi magyar közösség. Mindeközben keresetet nyújtott be a választási bizottság ellen Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, mert az elutasítja a szövetség által szorgalmazott magyar többségű választókerület kialakítását az idei őszi parlamenti választásokra.

Mint emlékeztetett, a KMKSZ a 2014-es választásokkor is kérte a bizottságot, hogy alakítson ki a tömbben élő magyaroknak egy választókerületet, ám a kérést elutasították, a többségükben magyarok lakta területeket pedig három választókerületre osztották. A KMKSZ elnöke szerint a nagyszőlősi, a beregszászi, az ungvári és a munkácsi járásokban élő magyarok joggal tartanak igényt a magyar körzet kialakítására. Sérelmesnek tartja, hogy a választási törvény megsértésével több választókerület között osztották fel a beregszászi járást, ahol pedig a legmagasabb a magyar szavazók aránya.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.