Szijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Némi meglepetésre, az ahhoz szükséges 226 képviselői szavazat helyett jóval több, 278 voks érkezett rá. A Petro Porosenko leköszönő államfő mögött álló kormánypárt 106 honatyája mellett a kisebbik koalíciós társ, az Arszenyij Jacenyuk vezette Népfront 66 képviselője, Julija Timosenko pártjának 16, továbbá a Szamopomics (Önsegély) és a Radikális Párt 21-21 és két kisebb frakció, a Volja narodu (A nép akarata) és a Vidrodzsennya (Újjászületés) hét, illetve négy képviselője szavazta meg.
A tegnapi végszavazás előtt bemutattak egy filmet, melyben írók, költők, társadalmi aktivisták, tudósok, színészek, egyházi személyiségek agitáltak a törvény elfogadása mellett. Porosenko jelezte, kész azonnal aláírni a jogszabályt.
Eredetileg már a második forduló előtt készültek azt elfogadni, de végül kivártak vele. Így most inkább a Zelenszkijjel szembeni egyfajta bosszú sejlik fel a sietős döntés mögött.
Tetézi a beiktatására váró Zelenszkij gondjait, hogy a parlamentben előrángattak egy korábbi javaslatot, amely az elnök jogkörének szűkítését és leváltásának menetét taglalja, amit szintén szavazásra készülnek bocsátani.
Úgy tűnik, hogy a Porosenkóhoz hű parlamenti többség mindent megtesz a parodistából lett államfő ellehetetlenítése céljából, aki válaszul csak egy kérdést közölt a közösségi médiában: támogatja-e a parlament feloszlatását? Ukrajnában felmérések szerint a lakosság csupán két százaléka viseltetik bizalommal a kijevi ráda iránt.
A jogszabály negatívan érinti a kisebbségi nyelven működő sajtót is. Előírja, hogy a nyomtatott sajtótermékek példányszámának legalább fele ukrán nyelven jelenjen meg. Erre 13 havi türelmi idő van a törvényben. A hírportálok használhatnak más nyelveket, de az oldalaikat ezentúl kötelezően meg kell jelentetniük ukrán nyelvű fordításban is. Az új jogszabály a botrányos oktatási törvényt kiegészítve totálisan ellehetetleníti az anyanyelvi oktatási rendszert, azaz a magyar iskolák bezárásához vezethet.
Az első olvasatban még tavaly ősszel elfogadott törvény gyakorlatilag a háztartások és a vallási szertartások szintjére száműzné az ukránon kívül az összes többi nyelvet. A jogszabály úgy fogalmaz, hogy valamennyi ukrán állampolgárnak kötelessége megtanulni ukránul. Annak betartását egy állami hatóság ellenőrizné, gyakorlatilag nyelvcsendőrség alakulna.
Ruszlan Bortnik kijevi politikai elemző szerint a jogszabálynak semmi más célja nincs, csak az orosz és a többi kisebbségi nyelv megsemmisítése.
Az elemző nem érti, miért szorul védelemre az ukrán nyelv, hiszen senki sem vitatja, hogy az az egyedüli államnyelv. Bortnik cinikusnak titulálta a törvény parlamenti vitáját is, például az utolsó módosító indítványokat negyedórával a végszavazás előtt kapták kézhez a képviselők. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jogszabály számos pontja ellentmond az alkotmánynak.
Szerinte ez az a pont, ami a későbbiekben korrigálási lehetőséget teremt Porosenko utódjának, aki maga is orosz ajkú, és a kampány során egyértelműsítette: nem híve, hogy Ukrajna lakóit a nyelvhasználatuk alapján kategorizálják.
A politológus szerint elsősorban a jogszabály alkotmánysértő vonatkozásai miatt lesz megsemmisíthető vagy módosítható az ukrán társadalomban is nagy hullámokat korbácsoló törvény.
Magyarország számára nem felel meg a döntés
Elfogadhatatlannak nevezte a megszavazott ukrán nyelvtörvényt Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter a közmédiának úgy nyilatkozott: a magyar nemzeti közösség jogait sértő törvény Petro Porosenko távozófélben lévő elnök szellemiségét idézi, aki magyarellenes politikát folytatott. Azonban az ukrán szavazók nagy többséggel egy másik elnököt választottak – Volodimir Zelenszkij személyében –, és véget vetettek a Porosenko-korszaknak – jelezte a Pekingben tárgyaló Szijjártó Péter. „Azt reméljük, hogy a kölcsönös tisztelet talaján állva és a megoldáskeresés szándékával tisztázni tudjuk majd az új, elsöprő többséggel megválasztott elnökkel a magyar nemzeti közösség jogait érintő jogszabályok nyomán előállt helyzetet” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette, az új ukrán elnök első megnyilatkozásai akár bizakodásra is okot adhatnak, ezért a hivatalba lépése után „minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy Ukrajna és Magyarország kapcsolatát helyreállítsuk”, és visszaálljon az a korábbi időszak, amikor kifejezetten pozitívan lehetett nyilatkozni a két ország viszonyáról.
A kijevi parlament döntése voltaképp bosszú Volodimir Zelenszkij irányába – mondta lapunknak az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke. Zubánics László szerint a törvénymódosítás eszközei erősen limitáltak. „Ami esélyt kínálhat a változtatásokra, az az a tény, hogy a jogszabály számos pontja sérti a kisebbségek alkotmányos jogait. Normakontrollt az új államfő kérhet, vagy 50 parlamenti képviselő is kezdeményezheti azt” – mondta, s úgy vélte, meglesz az a félszáz honatya, aki ezt kezdeményezni is fogja. „Persze az más kérdés, hogy a pillanatnyi politikai elithez hű igazságszolgáltatás miként viszonyul majd a kérdéshez” – latolgatta Zubánics László a Magyar Nemzetnek.
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Így támogatja a kormány a kis-és középvállalkozásokat
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
"Fojtogatott és megráncigált" – Bántalmazta párja a TV2 fiatal sztárját, íme a drámai részletek
Digitális állampolgárság: Rogán Antal elárulta, kötelező lesz-e
Dancing with the Stars: Nemcsak Andrei Mangra keveredett botrányba, őket zárták ki a műsorból
Fordulat: Karácsony Gergely döntött a főpolgármester-helyettesekről – óriási meglepetés Budapesten
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Megint megsérült a Chelsea sztárja, már az edzőjének is elege van
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.