A líbiai nemzeti egységkormány vezetője, Fájez esz-Szarrádzs az olasz kormányhoz és az Európai Unióhoz intézett felhívást az „árulónak” nevezett Halífa Haftár tábornok megállítására a minap a La Repubblica olasz napilap hasábjain. A nemzetközi közösség által papíron támogatott miniszterelnök azonban eddig a feleket a harcok leállítására felszólító, aggodalmakat kifejező figyelmeztetéseken kívül nem sok konkrét segítséget kapott a Nyugattól, miközben az észak-afrikai ország instabilitása földrajzi pozíciójából adódóan éppen Európa számára kulcsfontosságú.
A szakértők többsége mindenesetre abban egyetért, hogy az április első napjaiban kezdődő offenzíva – ahogy Szíriában is történt – egyre inkább a térségbeli rivális nagyhatalmak proxy háborújának tűnik, amelyben Egyiptom, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, illetve Oroszország mindent megtesznek a Líbia keleti felét ellenőrzése alatt tartó Haftár támogatásáért, miközben Fájez esz-Szarrádzsnak Katar nyújt segítséget anyagi források és fegyverszállítmányok formájában, a Nyugat pedig – legalábbis szavakban – kiáll mellette.
A líbiai káosz Olaszországnak okozza a legnagyobb problémát egy esetleges újabb migrációs hullámtól való félelem miatt, azonban egyelőre sem az Európai Unió, sem pedig az Egyesült Államok nem veszi komolyan a problémát. Marco Gombacci, a The European Post brüsszeli portál elemzője lapunknak elmondta, a fősodratú olasz sajtó óvatosan kezeli a témát, de már elemzői körökben is megjelentek a pletykák, hogy ez annak lehet a következménye, hogy Olaszország nemrég – Washington és Brüsszel rosszallása ellenére is – csatlakozott a kínai Új selyemút kezdeményezéshez.

Fotó: Reuters
A portál alapítója szerint Róma most azt a stratégiát követi, hogy – minden lehetséges forgatókönyvre felkészülve – igyekszik az összes líbiai szereplővel kialakítani a megfelelő csatornákat, a legnagyobb gond azonban mégis az, hogy még az Európai Unió sem tud egységes álláspontra helyezkedni, így pedig cselekedni sem. – Ennek a legfőbb oka pedig éppen a magát Európa vezetőjeként meghatározó Emmanuel Macron – magyarázta az elemző. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes nem véletlenül fakadt ki már többször is Franciaország líbiai szerepvállalása miatt, pontosabban azért, mert „gazdasági vagy kereskedelmi érdekből blokkolja a líbiai béke érdekében indított európai kezdeményezést”. Párizs ráadásul állítólag a közös uniós állásfoglalást is megakadályozta az ügyben, teszi hozzá a szakértő, aki szerint felmerül a kérdés: hogyan működhetne hatékonyan egy európai hadsereg olyan körülmények között, hogy éppen az ötletgazdája az, aki az egész uniós blokkal szembemenve támogatja Haftár tábornokot?