Hatalmas meglepetésnek kellene történnie, hogy Petro Porosenko hivatalban lévő államfő április 21. után is a posztján maradhasson.

Trump vámpolitikáját védi az AfD egyik vezetője
A német politikus szerint Trump célja a gazdaságélénkítés.
Hatalmas meglepetésnek kellene történnie, hogy Petro Porosenko hivatalban lévő államfő április 21. után is a posztján maradhasson.
A Rejting közvélemény-kutató csoport által végzett legfrissebb, csütörtökön közölt felmérés szerint a biztos szavazók táborában Volodimir Zelenszkijt csaknem 73 százalék támogatja, míg Porosenkóra 27 százalék készül voksolni. Jó eséllyel tételezhetjük fel, hogy Ukrajna hatodik államfője egy showman lesz.
Vasárnap helyi idő szerint reggel nyolc órakor (közép-európai idő szerint hét órakor) kinyitottak a szavazóhelyiségek Ukrajnában, és megkezdődött az elnökválasztás második fordulója. A szavazóhelyiségek este nyolcig várják a szavazásra jogosult ukrán állampolgárokat. /MTI/
Maga a helyzet kissé komikus is talán, ám az ország állapota, amit az új elnök átvesz majd, egyáltalán nem mosolyt fakasztó. Petro Porosenko keveset tudott megvalósítani öt évvel ezelőtti választási ígéreteiből.
A keleti végeken zajló háború ugyan valamelyest csitult, de nem szűnt meg, a korrupció semmivel sem lett kisebb, a meghirdetett reformintézkedések jobbára csak papíron valósultak meg, a kirakatba kellettek, hogy megmutathassák a nyugati partnereknek. Az Euromajdan óta eltelt öt év elhibázott gazdaságpolitikájának leginkább lemérhető jele, hogy lassan tízmillióra nő azok száma, akik a jobb élet reményében külföldön dolgoznak.
A fentiekből eredően nem is annyira Zelenszkij támogatottsága jelentős, sokkal inkább Porosenko megítélése negatív. A komikus színészre szavazni óhajtók közel fele nem is rejti véka alá, igazából a jelenlegi elnökkel szembeni elégedetlenségét akarja ily módon kifejezni. Ebből fakadóan is borítékolható, rendkívül nehéz dolga lesz, ha ő nyer.
Szakértők szerint rövid idő alatt jelentősen visszaesik a támogatottsága, már csak azért is, mert az egész kampány során nem fogalmazta meg világosan célkitűzéseit. Nem tudni, hogy az eurointegrációs úton megy tovább, vagy rendezni kívánja Kijev viszonyát Moszkvával, a NATO-tagságot erőlteti majd, vagy megpróbál egyensúlyozni az észak-atlanti szövetség és az orosz medve szorítása között.
A Donbásszal kapcsolatos szándéka sem egyértelmű. Márpedig bármelyik utat is választja, támogatóinak egy része lemorzsolódik, mert jelenleg egyaránt bíznak benne mindkét táborban.
Arról nem is beszélve, hogy a regnáló elnök veresége esetén nem kezd-e bosszúhadjáratot ellene Porosenko, akinek pártja rábírhatja majd a parlamentet, hogy távolítsák el posztjáról az új elnököt, vagy egyszerűen kiüresítik az államfői jogköröket. Persze az is előfordulhat, hogy a vesztes oldalról tömegesen elkezdenek majd menekülni és helyezkedni, mint tették azt Viktor Juscsenko 2010-es bukása vagy Viktor Janukovics 2014-es elüldözése után az akkori hatalompártok politikusai.
Bárki legyen is Ukrajna következő elnöke, azonnal kőkemény problémákkal kell szembenéznie. Oroszország éppen a választások véghajrájához igazítva bejelentette: júniustól leállítja a szén, a kőolaj, az olajipari termékek, illetve a földgáz exportját Ukrajnába, válaszul az ellene Kijev által bevezetett legújabb szankciókra.
Moszkva emellett megtiltja az ukrán gép-, könnyű- és fémfeldolgozó-ipari termékek importját, ami tavaly 250 millió dollárt tett ki. És ha ez még nem lenne elég, a kijevi közigazgatási bíróság helytadott Igor Kolomojszkij oligarcha keresetének – sokan az ő bábjának tartják Zelenszkijt –, és törvénytelennek minősítette a Privatbank államosításáról bő két éve hozott döntést, ami közel 160 milliárd hrivnyájába (1623 milliárd forint) került az adófizetőknek.
Az ország legnagyobb pénzintézetének államosításáról a jegybank javaslatára 2016 decemberében döntött a kormány. A Privatbank részvényeinek 41,66 százaléka az ország akkori második leggazdagabb üzletemberének, Igor Kolomojszkijnak a tulajdonában volt. Már magára a hírre is nagyon negatívan reagált a pénzpiac, a hrivnya értéke azonnal romlott a főbb valutákhoz képest, és jelentősen estek az ukrán állampapírok hozamai is.
A német politikus szerint Trump célja a gazdaságélénkítés.
Évente több mint 600 ezer ember eltűnését jelentik.
A szervezetet számos kritika éri, miután túllépi hatáskörét és politikai döntéseket hoz.
Az új nyelv hivatalossá tétele új korszakot jelez.
Mutatjuk, milyen fennakadásokra kell számítani Budapesten a tüntetés miatt
Brutális családirtás Németországban
Most jött: megbénult Budapest, teljes útzár lépett életbe
Trump világosan megmondta Ursula von der Leyennek: az EU egyetlen módon úszhatja meg az amerikai vámokat – itt a megoldás
Visszataszító, amit egy sunyi nyugdíjas csinált a Tescóban a többi vásárlóval
Szőnyeg szélére állították von der Leyen Bizottságát
Nem akármi került elő a tarnabodi díler kabátjából
Keddi sportműsor: négy gigásszal, két párharccal folytatódik a Bajnokok Ligája
Vonulnak a pride-párti tüntetők, először megpróbálják megbénítani a belvárost
Belecsúszott a horgász a Sebes-Körösbe, ez az apróság mentette meg az életét
Terjed a járvány, már két kisgyerek is meghalt a fertőzésben
Magyar Péter hatalmas kamuja egy pillanat alatt kártyavárként omlott össze
A német politikus szerint Trump célja a gazdaságélénkítés.
Évente több mint 600 ezer ember eltűnését jelentik.
A szervezetet számos kritika éri, miután túllépi hatáskörét és politikai döntéseket hoz.
Az új nyelv hivatalossá tétele új korszakot jelez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.