Egység a sokféleségben?

Bár az Európai Tanács ülésére érkező kormány- és államfőket nevek és pontos információk reményében rohamozták meg az újságírók, látni lehetett, hogy messze még a kompromisszum a csúcspozíciók ügyé­ben.

Judi Tamara
2019. 06. 21. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az Európai Tanács ülésére érkező kormány- és államfőket nevek és pontos információk reményében rohamozták meg az újságírók, már csütörtök délután látni lehetett, hogy messze még a kompromisszum a csúcspozíciók ügyé­ben. – Úgy érzem, hogy picit távol vagyunk még a megoldástól – fogalmazott Krisjanis Karins lett miniszterelnök, az Európai Néppárt egyik képviselője a pártcsaládok közötti tárgyalásokban, egyúttal Manfred Webert biztosítva a támogatásáról. Leo Varadkar ír miniszterelnök és Bojko Boriszov bolgár kormányfő – mindketten néppárti országvezetők – ugyancsak a bajor bizottsági elnöksége mellett foglaltak állást. Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök ugyanakkor kijelentette: nem kerülhet olyan politikus a bizottság elnöki székébe, aki összefogás helyett megosztja Európát.

– Liberálisként Margrethe Vestagert támogatom – ezt már Mark Rutte holland miniszterelnök mondta a találkozóra érkezve. Hollandia eszerint mégsem az egykori külügyminiszterét, a szocialista Frans Timmermanst fogja felkarolni, ahogy arról a napokban cikkeztek.

Pártcsaládok az EP-ben. Bonyolult matematika
Fotó: Reuters

Persze a jelenleg bizottsági alelnökként tevékenykedő Timmermansnak is bőven akadnak támogatói a kormányfők között. Csütörtökön Pedro Sánchez spanyol, illetve Antti Rinne finn miniszterelnök is nyilvánvalóvá tette, hogy a baloldali jelöltet akarják Jean-Claude Juncker székébe juttatni. Az ugyancsak baloldali svéd miniszterelnök, Stefan Löfven pedig úgy érvelt: a politikai hovatartozása miatt számára Timmermans a favorit, ám Svédország hivatalos álláspontja még várat magára.

Egyébként a legtöbb tagállami vezető ezt a taktikát választja: inkább kivár a nevek emlegetésével, és majd a tárgyalások eredményeinek fényében foglal állást egy jelölt mellett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.