Diplomáciai feszültség alakult ki Horvátország és Bosznia-Hercegovina között

Diplomáciai feszültséget okozott Horvátország és Bosznia-Hercegovina között a The Jerusalem Post című izraeli lap cikke, amely szerint Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő Reuvén Rivlin izraeli államfővel zárt ajtók mögött arról tárgyalt, hogy Bosznia-Hercegovina instabil állam és a militarista iszlám ellenőrzése alatt áll, melyet Iránhoz és terrorista szervezetekhez köthető emberek irányítanak – jelentette a helyi média szerdán. A horvát államfő cáfolta, hogy ilyet mondott volna.

Forrás: MTI2019. 07. 31. 22:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kolinda Grabar-Kitarovic horvát újságíróknak úgy nyilatkozott: semmi ilyet nem mondott sem az izraeli államfőnek, sem Benjámin Netanjahu kormányfőnek, csak annyit, amennyi a közös sajtótájékoztatójukon is elhangzott kedden, mégpedig, hogy azt szeretné, ha Bosznia-Hercegovina mielőbb az Európai Unió (EU) tagjává válna.

„Nem tudom, honnét ez a nyilatkozat, mert nem beszéltem egyetlen újságíróval sem, nem adtam interjút, kivéve azt a sajtótájékoztatót, amelyen önök is jelen voltak” – mondta a horvát újságíróknak Grabar-Kitarovic szerdán.

A cikk miatt a háromtagú boszniai államelnökség horvát és bosnyák tagja, Zeljko Komsic és Sefik Dzaferovic élesen bírálta a horvát kormányfőt állítólagos kijelentése miatt.

Komsic szerint nem Bosznia-Hercegovina instabil, hanem Grabar-Kitarovic, míg Sefic úgy vélte: a horvát államfő hazugságokat terjeszt és idegengyűlöletet kelt, valamint Horvátország szerinte „fasiszta politikát” folytat Boszniával szemben. Szarajevóban hétfőn a külügyminisztériumba kérették a horvát nagykövetet is.

A horvát sajtó megkereste a The Jerusalem Post újságíróját, aki megpróbálta csökkenteni cikke súlyát. Greer Fay Cashman horvát újságíróknak telefonon úgy nyilatkozott: „amikor azt írtam, hogy Bosznia-Hercegovina a militarista iszlám ellenőrzése alatt áll, nem Bosznia-Hercegovinára, mint államra gondoltam, csak (a társadalom) egyes elemeire, (...) ez nem nagy történet”. Mindazonáltal kiállt amellett, hogy a horvát államfő az általa említett a kontextusban beszélt Bosznia-Hercegovináról.

Kolinda Grabar-Kitarovic az izraeli újság állításai mellett elutasította a bosznia-hercegovinai bírálatokat is. Mint mondta, eljött az ideje annak, hogy Horvátország felülvizsgálja kapcsolatát Bosznia-Hercegovinával.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.