Szokatlanul hamar tűnt el idén tavasszal az alaszkai tengerjég

Alaszka északi részének tengerjege idén tavasszal a szokásosnál hamarabb tűnt el, ami hatással van a vadállatokra és a halakra, a partvidéki lakosok fontos táplálékforrására.

Forrás: MTI2019. 07. 01. 21:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korai olvadást az óceánok különösen meleg vize okozta – írja az Anchorage Daily News című napilap.

Az olvadás miatt a vadászok több mint 80 kilométert utaztak hajóikon, hogy fókákat találjanak a tengerjégen. A szakállas fókákat (Erignathus barbatus) korábban közvetlenül a falun kívül lehetett már vadászni, a tengerjég azonban idén messze északra visszahúzódott.

Rick Thoman, a fairbanksi Alaszkai Egyetem klimatológusa az elmúlt héten azt írta a közösségi médiában, hogy a Bering-tenger északi része és a Csukcs-tenger déli része „megfőtt”.

A víz felszíni hőmérséklete a múlt héten 5 Celsius-fokkal lépte túl az 1981-2010 közötti átlagot, elérve a 15 Celsius-fokot. Ennek hatása van a klímára, az táplálékhálózatra, a közösségekre és a kereskedelemre – mutatott rá a szakértő.

A meleg a szokásos menetrendet hetekkel megelőzve érkezett, ami a klímaváltozás okozta visszacsatolási spirál része: az óceánok emelkedő hőmérséklete miatt kevesebb a tengerjég, emiatt melegebbek az óceánok.

„A vizek melegebbek, mint tavaly ilyenkor, pedig akkor extrém meleg év volt” – hangsúlyozta Thoman.

Lisa Sheffield Guy, az Egyesült Államok északi-sarkvidéki kutatókonzorciumának tagja, tengeri madarakkal foglalkozó biológus a St. Lawrence-szigeten tanulmányozta az állatokat. Mint mondta, aggódik, hogy a meleg miatt a madarak nehezebben találják meg apró tengeri táplálékukat. A hőség miatt prédájuk mélyebbre vagy a vadászterülettől távolabb kerül.

A melegedés azzal egy időben történt, hogy nagy számú elpusztult fókát találtak Alaszka nyugati és északi partjainál – fejtette ki Thoman. Szintén nagy számú szürke bálna (Eschrichtius robustus) pusztult el Alaszka déli partjainál, ahol a felszíni hőmérséklet szokatlanul magas. Mint a szakértő megjegyezte, nem tudni, hogy ebben a víz magas hőmérséklete is közrejátszott-e. „Az biztos, hogy minden egyszerre történik” – mondta.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.