További három gyilkosság, két ügyész és egy ügyvéd megölésének előkészítése miatt is vádat emeltek szerdán a szlovák hatóságok az ellen a négy ember ellen, akiket Ján Kuciak szlovák újságíró és menyasszonya meggyilkolásával is vádolnak. Az egyik kiszemelt áldozat, Ján Kuciak családjának jogi képviselője, Daniel Lipsic úgy véli, a Kuciak-gyilkosság felbujtásával megvádolt Marián Kocner pozsonyi üzletembernek volt indítéka arra, hogy megölesse őt is. A védőügyvéd azt is elmondta a TASR hírügynökségnek, hogy ez a gyilkosság lett volna az előzménye a Kuciak-gyilkosság megrendelésének.
Ján Kuciak tényfeltáró újságírót és barátnőjét tavaly februárban ölték meg a délnyugat-szlovákiai Nagymácsédon. A gyanú először a Kelet-Szlovákiában tevékenykedő olasz maffiára terelődött, hiszen Kuciak szlovák politikusok és a calabriai bűnszervezet összefonódásáról írt cikkeket. Később azonban négy személyt vádoltak meg a bűncselekménnyel: közülük a gyilkosság megrendelésének közvetítésével megvádolt Alena Zsuzsováról kiderült, hogy szoros kapcsolatban áll Marián Kocner pozsonyi üzletemberrel, akit a gyilkosság értelmi szerzőjének tartanak. A szervezett bűnözéssel többször is összefüggésbe hozott Kocner korábban összetűzésbe keveredett Kuciakkal, akit meg is fenyegetett. Kocner és Zsuzsová kapcsolatát azok az üzenetváltások is bizonyíthatják, amelyeket a Denník N napilap szivárogtatott ki. A ma7.sk felvidéki hírportál szerint ezekből többek között kiderül: legfontosabb ügyeiket személyesen, a bacsfai golfpályán tárgyalták meg, a nagyvállalkozó pedig valószínűleg nem tartott attól, hogy Zsuzsovát letartóztatják, mivel befolyással bírt a rendőrségre, és egészen 2018 nyaráig hozzáférése volt a nyomozati anyagokhoz.

Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna
A tavalyi gyilkosság után nagyszabású, a rendszerváltás óta nem látott tüntetések szerveződtek, amelyek következtében lemondásra kényszerült Robert Fico miniszterelnök és Robert Kalinák belügyminiszter. Az ellenzék a kormányon lévő szociáldemokrata Smer pártot hibáztatja a történtekért, a korrupt oligarchákkal való összefonódásukat hánytorgatják fel nekik. A vádakat Fico és Kalinák is folyamatosan tagadja, Dusan Jarjabek, a Smer európai parlamenti képviselője pedig úgy fogalmazott nemrég, hogy a sajtóban nyilvánosságra hozott információkat a választási kampány részének tekinti. – Bombát készül robbantani a média. Ennek célja, hogy a Smer a lehető legtöbb százalékot veszítse – utalt a jövő tavasszal esedékes választásokra. A kormánypárt támogatottsága zuhanásba kezdett Ján Kuciak meggyilkolását követően. 2003 óta idén tavasszal mérték először 20 százalék alatt a Robert Fico vezette pártot, ám egy friss közvélemény-kutatás szerint sikerült 20,3 százalékra feltornásznia magát. A Smert a Zuzana Caputová államfő nevével fémjelzett Progresszív Szlovákia követi 15,7 százalékkal, amely egy tisztességesebb Szlovákiáért kampányol.