Az ARD országos köztelevízióban csütörtökön ismertetett kormányzati kimutatás szerint a védelmi minisztérium hat hónap alatt 154 millió eurót (50,8 milliárd forint) fordított külső szakértők szolgáltatásaira.
Korábbi időszakokból származó összehasonlító adatok nincsenek, mert nem volt egységes módszertan a statisztika elkészítéséhez, de az tudható, hogy a többi szövetségi minisztériumnál az idei első fél évben 178 millió eurót tett ki a külső tanácsadói szerződések költsége, vagyis a védelmi tárca egyedül majdnem annyi közpénzt fordított erre a célra, mint a többi 13 minisztérium együttvéve.
A Baloldal (Die Linke) nevű ellenzéki párt egy parlamenti (Bundestag-) képviselőjének írásbeli kérdésére összeállított kimutatásról a tárca szóvivője az ARD-nek elmondta, hogy a tanácsadók bevonására főként a hadsereg (Bundeswehr) modernizálásának a digitalizációval és a kibervédelemmel összefüggő feladatai miatt volt szükség. Így a legtöbb kiadás – nagyjából 110 millió euró – a Bundeswehr informatikai hátterével foglalkozó szervezeti egységénél adódott.
A 2013-tól idén júliusig – európai bizottsági elnökké választásáig – Ursula von der Leyen által vezetett minisztériumot évek óta érik bírálatok a külső tanácsadói szerződések miatt. A szövetségi számvevőszék egy tavalyi jelentésében kifogásolta, hogy számos megbízást pályázat nélkül ítéltek oda. A számvevőszék feltárt arra utaló adatokat is, hogy minisztériumi alkalmazottak közeli kapcsolatot ápoltak tanácsadói megbízáshoz jutott külső szakértőkkel. Az érintett szerződéseket 2015-ben és 2016-ban kötötték, összértékük megközelíti a 200 millió eurót. A Bundestag az idén tavasszal bizottságot hozott létre az ügy kivizsgálására.
A minisztériumban megszívlelték a bírálatokat, új szabályokat vezettek be, és egy külön osztályt is létrehoztak a külső szakértői szerződésekkel kapcsolatos ügyek kezelésére – emelte ki a szóvivő az ARD-nek, hozzátéve, hogy felvilágosító és „érzékenyítő” képzéseket is tartottak katonáknak és minisztériumi alkalmazottaknak.