A spanyol király feloszlatta a parlamentet és kiírta az új választásokat

VI. Fülöp spanyol király aláírta a parlament feloszlatásáról, valamint a november 10-i választások megrendezéséről szóló rendeletet kedden.

2019. 09. 24. 19:50
First day of the investiture debate
epa07733247 Spanish acting Prime Minister, Pedro Sanchez, of the Spanish Socialist Workers' Party (PSOE) addresses the lawmakers during the first session of the investiture debate at the Parliament's Lower Chamber in Madrid, Spain, 22 July 2019. Sanchez faces an investiture debate that could lead to his election as the Prime Minister of the first coalition Government of Spain if a deal with left-wing coalition Unidas Podemos (UP) is reached. The investiture debate comes about three months after the general elections in Spain, in which Sanchez obtained 123 seats. Sanchez will need an absolute majority with 176 votes in the first vote scheduled for 23 July, to be successful. Otherwise, a second vote will be held on the upcoming 25 July in which it's only required a simple majority. EPA/EMILIO NARANJO Fotó: EMILIO NARANJO
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A spanyol állami közlönyben (BOE) már közzétett határozat szerint a hivatalos választási kampány november elsején kezdődik és nyolc napig tart majd. A választásokat követően az új parlament december 3-án tartja meg alakuló ülését.

Ezzel véget ért a spanyol demokrácia XIII. parlamenti ciklusa, amely a második legrövidebb volt az ország történetében, összesen 126 napig tartott.

Ezalatt a felsőház (szenátus) mindössze egy, az alsóház (kongresszus) két rendes ülést tartott, utóbbit egyszer rendkívüli ülésre is összehívták, valamint eredménytelen miniszterelnök-választást is tartottak.

A spanyol parlament ebben a ciklusban egyetlen jogszabályt sem fogadott el.

Novemberben a választók ismét 350 alsó- és 208 felsőházi képviselői hely sorsáról döntenek.

A megismételt választás kampányidőszaka egy héttel rövidebb lesz a szokásosnál, ahogy a pártok is kevesebb kampánytámogatást kapnak mint egyébként. Erről 2016-ban döntöttek, amikor szintén meg kellett ismételni a választásokat, mert az akkori győztes konzervatív Néppártnak (PP) nem volt többsége a törvényhozásban, így nem tudott kormányt alakítani.

Hasonló belpolitikai helyzet állt elő most is; a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) áprilisban megnyerte a választásokat, de nem akkora fölénnyel, hogy önállóan kormányozzon. Az Unidas Podemos (Együtt képesek vagyunk) radikális baloldali párttömörüléssel folytatott koalíciós tárgyalásai pedig sikertelenek voltak.

Spanyolországban négy éven belül ez lesz a negyedik általános parlamenti választás, de a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint nem kizárható, hogy ez sem hozza meg a kialakult patthelyzet feloldását.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.