A sztrájkjog megtartásáért tüntettek az athéni utcán

A megmozdulást a görög kormány új munkaügyi elképzelései miatt kezdeményezték a szakszervezeti szervezők.

Mártonffy Attila
2019. 09. 24. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megbénultak a kikötők, és a tömegközlekedés is majdnem teljesen leállt kedden Görögországban, miután dolgozók ezrei lepték el az utcákat – első alkalommal az új konzervatív kormány júliusi hatalomra kerülése óta –, tiltakozásul a tervezett munkaügyi reformok ellen – írta a Katimerini című görög lap online kiadása. Kiriakosz Micotakisz és kabinetje azzal az ígérettel állt nyáron a kormányrúdhoz, hogy felgyorsítja a beruházásokat és a növekedés ütemét, miután a gazdaság teljesítménye negyedével esett vissza a megelőző évek pénzügyi válsága idején.

A keddi megmozdulást a kormány új munkaügyi elképzelései miatt kezdeményezték a szakszervezeti szervezők. Eszerint Athén meg akarja változtatni a sztrájkba lépés bizonyos szabályait, belenyúlna a kollektív szerződésbe is bizonyos feltételek esetén, valamint nyilvántartásba venné a szakszervezeteket. Ez utóbbi terv szerint a dolgozók attól tartanak, hogy a kormány ellenőrzése alá akarja vonni az érdekképviseleteket. Tüntetők ezrei vonultak kedden békésen a főváros utcáin, „El a kezekkel a szakszervezetektől” feliratú transzparensekkel.

– A törvénytervezet fojtogató állami ellenőrzést akar bevezetni, és a szakszervezeteket a munkaadók eszközévé akarja alakítani, elvéve tőlünk a sztrájkjogot – háborgott az egyik demonstráló a helyszíni beszámolók szerint. A résztvevők munkabeszüntetésre szólították fel az összes tömörülést.

– A munkásosztály érdeke, hogy ne hajoljunk meg a munkáltató előtt – fogalmazott szintén egy tüntető a Reutersnek. A kormány a jelentős beruházások engedélyezési eljárását is egyszerűsíteni, gyorsítani akarja, s büntetést helyezett kilátásba a folyamatot akadályozó tisztviselők számára.

Hétfőn egyébként Athénban megkezdődtek eközben a tárgyalások a görög kormány és az Európai Bizottság, az Európai Stabilitási Mechanizmus és az Európai Központi Bank képviselői között. Görög részről Hrisztosz Sztaikurasz pénzügyminiszter ült tárgyalóasztalhoz. A megbeszélések középpontjában az áll, a kabinet miként tudja elérni 2020-ra a költségvetés elsődleges többletének a bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított 3,5 százalékos arányát annak tükrében, hogy a kormány nemrégiben 1,2 milliárd eurós adócsökkentést jelentett be. A tárgyalásokon szó esik még a családi csődvédelemmel kapcsolatos, függőben lévő eljárások mielőbbi befejezéséről, az elektronikus árverések felgyorsításáról, az új csődtörvényről, a rossz hitelekkel kapcsolatos új jogi szabályozás bevezetéséről, valamint a lejárt állami tartozások számának csökkentéséről. Görög kormányzati hírek szerint rendezni tudták a 2019-es fiskális célokkal kapcsolatos nézeteltéréseket.

Továbbá a felek megállapodtak, hogy Athén teljesíti a kitűzött célokat a májusban bejelentett adócsökkentési, illetve az új kormány által jóváhagyott további ingatlanadó- és áfacsökkentési program ellenére is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.