
Trumppal találkozott Rómában Zelenszkij
A két vezető washingtoni konfliktusa óta ez volt az első személyes találkozójuk.
Választási eredmények
A tartományi választási bizottság adatai szerint az 1,729 millió választásra jogosult türingiai 64,9 százaléka, 1,121 millió ember vett részt a Landtag-választáson, ami jelentős növekedés a 2014-ben tartott előző választáson regisztrált 52,7 százalékhoz képest.
A Baloldal az öt évvel korábbi 28,2 százalék után a szavazatok 31 százalékát gyűjtötte össze, ami 29 képviselői helyet jelent a 90 tagú tartományi gyűlésben.
Az AfD a 2014-es 10,6 százalék után 23,4 százalékot szerzett, ami 22 mandátumot jelent.
A CDU támogatottsága az öt évvel ezelőtti 33,5 százalékról 21,8 százalékra süllyedt, így 21 képviselőt küldhet a tartományi parlamentbe.
Az SPD a 2014-es 12,4 százalék után a szavazatok 8,2 százalékát kapta, frakciója 8 képviselőből áll majd.
A Zöldek támogatottsága az öt évvel ezelőtti 5,7 százalékról 5,2 százalékra csökkent, ami 5 képviselői helyet jelent.
Öt év szünet után ismét van törvényhozási képviselete Türingiában a liberális Szabad Demokrata Pártnak (FDP), amely a 2014-es 2,5 százalék után hajszállal az 5 százalékos bejutási küszöb felett, 5,0005 százalékon végzett, és így öttagú frakciója lesz.
A várakozásoknak megfelelően a posztkommunista utódpártból létrejött radikális baloldali Die Linke nyerte meg tegnap a türingiai választásokat, Angela Merkel német kancellár Kereszténydemokrata Uniója (CDU) viszont a harmadik helyre szorult az év utolsó tartományi megméretésén. A német köztelevízióban közölt előrejelzések szerint a Die Linke a voksok csaknem 30, míg a CDU a 23 százalékát szerezhette meg a kétmilliós keleti tartományban, mégpedig magas, 65 százalék feletti választói részvétel mellett. Több mint megduplázta a 2014-es eredményét és az említett két párt közé ékelődve, 24 százalékkal a második helyen végzett a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD), amelyet éppen ebben a tartományban az egész német politika egyik legszélsőségesebbnek tartott alakja, Björn Höcke vezet.
Idén négy tartományi választást tartottak Németországban, ebből hármat keleten. A négyből háromszor gyengült meg a CDU, és kettőt – Türingia mellett a szeptemberi brandenburgi voksolást – el is veszített a párt, amelyet csaknem egy éve már nem Merkel, hanem Annegret Kramp-Karrenbauer volt Saar-vidéki miniszterelnök vezet. De a sorozatosan gyatra eredmények a közelgő, 2021-es Bundestag-választások előtt egyre hangsúlyosabban vetik fel a kérdést, alkalmas-e a gyakran csak az AKK monogrammal emlegetett politikusnő akár Európa legjelentősebb pártjának irányítására, akár pedig arra, hogy majd Merkel helyébe lépjen.
Türingia egyébként is érdekes laboratóriuma a német politikának. A nagyvárosokkal nem rendelkező tartomány eddig is az egyetlen volt a 16 országrész közül, amelyet Bodo Ramelow miniszterelnök vezetésével a Die Linke kormányzott, mégpedig a szociáldemokratákkal és a Zöldekkel közösen. De a legnagyobb frakció az erfurti gyűlésben eddig a most 11 százalékpontot bukó CDU-é volt. Most ugyancsak először fordult elő a német politikában, hogy az egykori NDK-s állampárt utódjából kinőtt Die Linke egy tartomány legjelentősebb erejévé vált. Ám az eddigi vörös-vörös-zöld koalíciónak nincs többsége az előrejelzések szerint. Negyedik partnerre lenne szükség – ez a liberális FDP lehet, már amennyiben valóban elérte az ötszázalékos bejutási küszöböt, továbbá hajlandó összeállni a Die Linkével. A szociáldemokraták nyolc, a Zöldek öt százalék körüli eredményt érhettek el.
Általában is a kormányalakítás egyik rákfenéje lehet, hogy ki kivel hajlandó együttműködni, tekintve, hogy a türingiai voksok több mint felét a két szélsőséges protestpárt gyűjtötte be. Az AfD-vel egyetlen más erő sem hajlandó összeállni, míg a keletnémet életérzést – és a keletieknek a nyugatiakkal szembeni frusztrációját – kifejező Die Linkét a kereszténydemokraták nem tekintették koalícióképes pártnak, legalábbis eddig. Ha ez változik, az áttörést jelent a német politikában. A radikális baloldal egy ilyet már elkönyvelhetett az idén: a brémai választások után az első nyugati tartományban is kormányra került.
Elnöki duót választ az SPD
Második fordulót tartanak majd novemberben a legtöbb támogatást kapott két társelnökjelölt páros részvételével a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) belső szavazásán, miután az első nekifutásra egyik duó sem szerezte meg a szavazatok többségét. Az első helyen Olaf Scholz pénzügyminiszter-alkancellár és Brandenburg tartománybeli politikustársa, Klara Geywitz végzett a szavazatok 22,68 százalékával, a második helyen pedig Norbert Walter-Borjans volt észak-rajna–vesztfáliai pénzügyminiszter és Saskia Esken Bundestag-képviselő 21,04 százalékkal. A négy további páros mind 15 százalék alatti eredménnyel végzett. A 426 ezer párttag levélben vagy az interneten szavazhatott, és 53,3 százalékuk élt is a lehetőséggel. A második forduló eredményét november 30-án jelentik be. A tisztújítást az SPD december eleji berlini kongresszusán hajtják végre. A kérdés azért égető az SPD-nek, mert 2002 óta nem nyert országos szintű választást, a CDU/CSU partnereként kormányon eltöltött évek pedig még inkább megtépázták a választói támogatottságát. (MTI)
A választási eredményekről szóló hírügynökségi információ IDE kattintva olvasható el.
A két vezető washingtoni konfliktusa óta ez volt az első személyes találkozójuk.
A királyi családokat megillető fehér kiváltságot a temetés alkalmára felfüggesztették.
A síremlék liguriai eredetű márványból készült, csak a „FRANCISCUS” felirat és a Szentatya mellkeresztjének reprodukciója szerepel rajta.
A szertartás végén az elhunyt pápát Isten gondjaira bízzák.
Még a konvoját is megállította Ferenc pápa Budapesten, hogy odamehessen a gyerekekhez
Hont András beszállt az iszapbirkózásba, odacsapott Magyar Péternek
„Terhesen elhagytak” – drámai vallomást tett a Házasság első látásra sztárja
Váratlan jelölt lépett elő, mint a pápai szék lehetséges várományosa
A fél ország Fehér Krisztiánon nevet, kiszivárgott róla egy kínos videó
Bekövetkezett, amitől Magyarország nagyon tartott: Németország elismerte, óriási bajban van a gazdasága
Kiss-Rigó László elárulta, mennyi esélyt lát Erdő Péter pápává választására
Édesapja elárulta, mi igaz a Szoboszlai Dominikról szóló „városi legendákból”
Jürgen Klopp hangosan vitázott a Lipcse jelenlegi edzőjével
A vonatból lökhették ki a halálra gázolt magyar olimpiai bajnokot
Bedöntené a nyugdíjrendszert Ukrajna uniós csatlakozása
Galambos Lajos: Még csak nem is ismerem azt, akit állítólag megvesztegettem
A két vezető washingtoni konfliktusa óta ez volt az első személyes találkozójuk.
A királyi családokat megillető fehér kiváltságot a temetés alkalmára felfüggesztették.
A síremlék liguriai eredetű márványból készült, csak a „FRANCISCUS” felirat és a Szentatya mellkeresztjének reprodukciója szerepel rajta.
A szertartás végén az elhunyt pápát Isten gondjaira bízzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.